Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, sporcuların Kış Olimpiyatları’nın salgın koşullarındaki eleme müsabakalarına uyum sağladıklarını kaydetti.

Thomas Bach, 9 Ocak’ta Alman medyasından Welt am Sonntag’a verdiği röportajda, Çin’in yerel salgını olabildiğince çabuk şekilde kontrol altına almak için “aktif sıfır vaka” politikasını uyguladığını hatırlattı.

Beijing Kış Olimpiyatları’nın salgını önleme yönetimine değinen Thomas Bach, sporcuların kapalı döngüye girdikten sonra oyunlar sırasında dışarı çıkmayacağını ve bunda yeni koronavirüs test sisteminin önemli rol oynayacağını vurguladı. Pozitif sonuç ortaya çıkarsa tekrar doğrulama testinin yapılacağını ve yakın temasta bulunan sporcuların salgını önleme tedbirleri temelinde eğitimlere ve maçlara devam edeceğini dile getiren Thomas Bach, her katılımcının Olimpiyat ailesiyle birlikte sorumluluk yerine getirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Thomas Bach, hiçbir sporcunun Kış Olimpiyatları’nı boykot ettiğini duymadığını ve bazı sporcuların müsabakalara katılmamasının kendi kişisel seçimleri olduğunu ifade etti. Thomas Bach, sporcuların Kış Olimpiyatları eleme müsabakalarında salgın ortamında oyunlara nasıl katılması ve kapalı döngü yönetiminde salgını önleme tedbirlerine nasıl uyum sağlaması gerektiğini öğrendiğini belirtti.