Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Dünyanın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) yönetim değişimini konuştuğunu ifade eden İsmet Özçelik, yeni yönetimin göreve başlamadan tehditlere başladığını bildirdi.

Tehdit edilen ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu söyleyen Özçelik, “ABD’nin yeni dışişleri bakanı olması beklenen Antony Blinken, Türkiye’yi sözde stratejik ortak olarak tanımladı, S400’ler konusunda eleştiriler yöneltti. ‘Rusya ile yakınlaşma kabul edilemez.’ dedi.  Arkasından da mevcut yaptırımların etkisine bakılıp daha fazlasına ihtiyaç duyulabileceğini belirtti. Bir anlamda Türkiye’ye yönelik sopasını kaldırmış oldu. Senato’daki toplantılara katılan ulusal istihbarat direktörü adayı, maliye bakanı adayı, savunma bakanı adayı hepsi benzer açıklamalar yaptılar. ABD’nin yeni yönetiminin hedefinde sadece Türkiye yok, Çin var, Rusya var, Hindistan var, İran var, tüm Asya var. Avrupa Birliğine (AB) şimdilik havuç uzatılıyor ama Asya ile ilişkiler konusunda sopa uzatılıyor. Blinken, Asya’ya karşı birleşik cephe vurgusu yaptı. Hindistan da Türkiye gibi S400 alırsa onlara da yaptırımların uygulanacağını söyledi.” diye konuştu.

“ABD’NİN LİDERLİĞİ KAYBETTİĞİ İTİRAF EDİLDİ”

ABD’deki yeni yönetimin en çok konuştuğu ülkenin Çin olduğunu vurgulayan İsmet Özçelik, Trump’ın Çin politikasına yeni yönetim tarafından da destek verildiğini ifade etti.

Çin’e karşı sert uygulamalara gidilebileceğini aktaran Özçelik, “ABD’nin liderliğinin yeniden tesis edilmesi tabiri kullanıldı. Bu da ABD’nin liderliğinin artık gittiğinin itirafı olarak değerlendiriliyor. Rusya tehdit kapsamında görülürken Gürcistan’ın Rusya’ya karşı kullanılması tavsiye edildi. Bunun da Gürcistan’ın NATO’ya alınmasıyla yapılabileceği kaydedildi. Biden yemin edip göreve başladı ancak yemin töreninde askeri birtakım törenler de vardı ve Biden askerlere asker selamı verdi. Bu ABD geleneklerinde pek olmayan bir durumdu. Biden’ın bu tavrı önümüzdeki dönemde izleyeceği yöntem olarak değerlendirildi. ABD’deki Kongre’yi basan kesimler önümüzdeki dönemde çok daha örgütlü gündeme geleceğe benziyor.” dedi.

BAĞDAT’TAKİ SALDIRININ ARKASINDA ABD VAR İDDİASI

30’dan fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Irak’taki terör saldırısı ile ilgili de açıklamalarda bulunan İsmet Özçelik, patlamaların kışkırtma amacı taşıdığı bilgisini paylaştı.

ABD’deki koltuk değişiminin ardından yaşanan patlamaların bağlantılı olduğunu öne süren Özçelik, “Peş peşe patlamalar yaşandı ve ölü sayısının artabileceği konusunda bilgiler var. Tamamı sivil ölenlerin ve yoksullar. Patlamanın öncesinde Türk Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Bağdat’ı ziyaret etmişti. Saldırlar için intihar saldırısı tabiri kullanılmıştı. Bağdat’ta yaşayan birçok kişi oradaki Amerikan istihbarat örgütlerinin bu tür saldırılarda kendilerini gizlemek için intihar saldırısı tabirini kullandığını bilir. Çünkü intihar saldırısında saldırıyı yapan ölmüştü, arkasını getiremezsiniz. Ama gerçekten intihar saldırısı mı, değil mi, bilinmiyor. Irak’taki birçok insan bunun intihar saldırısı değil ABD’nin örtülü terör eylemi olduğunu hep ifade etmişlerdir. IŞİD, Suriye’de ve Irak’ta yeniden sahneye çıktı. IŞİD’in arkasında CIA ve Mossad’ın olduğu konusunda fazla bir tartışma yok. Bu arada Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve genelkurmay başkanı Bağdat’ı ziyaret etti. Görüşmelerde PKK’nın Sincar ve Mahmur’daki faaliyetlerine dikkat çekildi. PKK’nın temizlenmesi konusunda Irak merkezi yönetimi, Erbil bölgesel yönetimi ve Türkiye’nin ortak operasyonda bulunması görüşüldü. Bazı gözlemciler de bu saldırının Irak’a ‘Türkiye ile PKK’ya karşı operasyon yapma’ uyarı değerlendirmesi yaptılar. PKK’ya operasyon yapılmaması gerektiğini belirtenin ABD olduğu da düşünülürse bu saldırıların devam edeceği açık bir biçimde gözüküyor. Çünkü Türkiye, bölgenin PKK’dan temizlenmesi konusunda kararlı. Bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek.” ifadelerini kullandı.