Global Times

Hafta boyu süren Bahar Bayramı tatili, Çin Ay Yeni Yılı’nın altıncı gününde sona erdi. Bayramın, yeni koronavirüs salgını nedeniyle “heyecanını yitireceği” tahminlerine rağmen, birçok insan tatil sırasında bulundukları yerde kalma çağrısına kulak verdi. Bununla birlikte, canlı bayram tüm ulus için hoş bir sürpriz oldu. Sinema bilet gişeleri satışları rekor seviyeye çıktı, ekspres teslimat hacmi ülke çapında normalin iki katına çıktı ve yerel turizmdeki büyük patlama küresel ekonomiyi destekleyerek, Çin ekonomisinin son derece güçlü büyüme potansiyeline sahip olduğunu gösterdi.

Çin Ay Yeni Yılı tüketim başarısı, salgın kontrol ve önlemedeki sağlam kazanımlar üzerine inşa edilmiştir. 2021 yılında, Çin’in kuzeyindeki birçok kesimde salgın, Bahar Bayramı seyahat akışı ve toplumun tatil düzenlemelerinin yanı sıra sayısız insanın aileleriyle bir araya gelme planlarını etkiledi. Birçoğu, bu yılki Bahar Bayramı’nın geçen yıl olduğu gibi sessiz olacağını tahmin etti, ancak durum beklenmedik şekilde tersi oldu.  

Ocak ayında, Çin’in birçok bölgesinde salgın yüzünden sıkı kontroller uygulanması konusunda şikâyetler vardı. Bununla birlikte, Bahar Bayramı yaklaştığında, ülke sıfır yeni teyit edilmiş vaka durumuna geri döndü. Bahar Bayramı sırasında, sadece yeni bir vaka tespit edildi ve salgın, sıkı biçimde kontrol altındaydı. Bu fazlasıyla insanların salgın konusundaki kaygılarını giderdi, tatillerde insanların belirli mutluluklarını ve rahatlamalarını harekete geçirdi ve insanların kısıtlı tüketim arzularını ortaya çıkardı. İnsanlar, beklenmedik biçimde tüketime yöneldiler.

FİLM BİLETLERİ BAHAR BAYRAMI DÖNEMİNDE NEREDEYSE TÜKENDİ

Gişe gelirleri dikkat çekiyor, çünkü sinema sektörü salgında en çok zarar gören sektörlerden biri oldu ve sektörün toparlanması çok sıkı salgın kontrolü gerektiriyor. Bahar Bayramı sırasında sinema salonlarının yüzde 50 kapasite ile çalışması kuralı uygulanıyor, ancak başkent Beijing gibi merkezi kentlerde seyirciler sinema salonlarına akın ettiler ve tüm filmlerin biletleri, festival döneminde neredeyse tükendi. Çin, hiç şüphesiz, 2021 yılındaki ilk uzun tatillerde 2019 yılına nazaran gişe satışları rekoru kıran tek büyük ekonomi. 

Belki de bu, ekonomik güç ile salgın karşıtı kapasite arasındaki yankılamanın sonucudur ve bir ülkenin kapsamlı gücünün somutlaşmış halidir. Yeni gişe satışları rekoru, Çin’in tüm hizmetler sektörü için tünelin sonundaki ışığı gösterdi. Çinliler, sinema salonlarına geri dönme yükünden neredeyse kurtuluyorlar, öyleyse insanların keyif almaktan korktuğu hangi hizmetler var? Bu kış Covid-19 salgınının bastırılması ve aşılamanın hızlı biçimde takip edilmesiyle, Çin halkının, günlük yaşamlarında salgınla yaşama ve ona karşı mücadele etme düşüncesi daha da olgunlaşacak ve toplumdaki genel güven daha da artacaktır. Bazı hayıflanmalar olmasına rağmen, Çin halkının büyük çoğunluğunun Bahar Bayramı tatili sırasında gerçek deneyimlerinden oldukça tatmin olduğuna inanılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) son yedi günde, on binlerce yeni ölüm ve yüz binlerce yeni vakalar bildirildi ve salgın Avrupa’da da ciddiyetini koruyor. Yine de Çin, düzenli kontrolüyle, bayramı büyük oranda canlı tuttu, insanların sağlıklı, uzun bir tatil geçirmesine olanak sağladı. Dürüst olmak gerekirse, Bahar Bayramı’ndan iki hafta öncesine kadar, Bahar Bayramı’nın bu kadar iyi olabileceği beklenmiyordu.

ÇİN ULUSLARARASI REKABET AVANTAJINI SÜRDÜRMEK İÇİN İYİ BİR ZEMİN HAZIRLIYOR

Bu, “beklenmedik hikâyenin”, bu kadar kısa bir zaman zarfında ve bu kadar büyük bir ülkede bir döngüyü tamamlayabilmesi inanılmaz. Geçen yıldan bu yana, bu döngü bir bütün ve yerel olarak salgının etrafından tekrarlandı. Daha önce, ABD’nin, Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşının çalkantılı etkisi karşısında, kendimizi “beklenmedik” kapasitelerle kanıtladık. Bütün bunların sonucu, Çin halkının, Çin’in düşündüğümüzden daha güçlü olduğu ve yolumuza çıkacak güçlükleri aşma kapasitesine sahip olduğumuza dair yenilenmiş güvendir. 

Çin’de Boğa Yılı harika bir başlangıç yaptı. Böyle giderse, Çin ekonomisinin, 2021 yılının ilk çeyreğindeki büyüme oranı, diğer büyük ekonomilerle karşılaştırıldığında kesinlikle iyi olacak, bu, Çin’in, yıl boyunca uluslararası rekabet avantajını sürdürmesine iyi bir zemin hazırlıyor. Tabii ki, Çin kendi sorunlarıyla yüzleşmelidir ve toplumda aşılamayı hızlandırmak ve yüksek seviyede salgını önlemeye zemin hazırlaması hayati önem taşımaktadır. 

Ayrıca, salgının ekonomik etkisine karşı mücadelede, bazı çetin güçlükler söz konusu. Sadece değişimlere ayak uydurmakla kalmamalı, aynı zamanda onların önüne geçerek, salgın devam ederken ekonomik ve sosyal gelişmenin yolunu açmalıyız.