MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekâtı hakkında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, ” Rusya Ukrayna’nın NATO’ya alınmaması konusunda güvence alamamıştır.” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri operasyonuna değinen Bahçeli, “NATO desteği olan Ukrayna’nın Rusya’yı tehdit eder halden çıkarılması, ikincisi de Ukrayna’nın Rus nüfusunun güvenliğinin sağlanmasıdır. Rusya Ukrayna’nın NATO’ya alınmaması konusunda güvence alamamıştır.” dedi.

Bahçeli’nin açıklamaları şöyle:

Putin’in 19’uncu yüzyıl jeopolitiğini hayata geçirmesi yeni bir trajediyi hayata geçirecektir.

Donbass’ı Ukrayna’dan koparma hamlesi bölücülüktür. Bu bölgenin bağımsızlığının Rusya Parlamentosu tarafından tasdiki uluslararası hukuku katletmektedir. İşgalin iki amacı olduğu anlaşılmaktadır; ilki NATO destekli Ukrayna’nın destekten çıkarılması, ikincisi Rus nüfusunun güvenliğinin sağlanmasıdır.

Ukrayna krizinin bir ucunda Rusya zorbalığı varken, diğer ucunda NATO ve batı tahriki olduğu açıktır. Ukrayna arada kalmış, filler tepişirken çimenler ezilmiştir. Dün kanlı gündemin üst sıralarında Bosna, Bağdat, Kabil, Kosova, Sana, Şam vardı, bugün Kiev vardır.

Putin’in NATO’nun stratejisinden duyduğu rahatsızlık sır değildir. Ukrayna işgaline mecbur kaldıklarını söylemesi ise çok yenidir. Ukrayna madem NATO üyesi yapılmayacaktı, neden ABD tarafından avutulmuştur? Ukrayna’yı ateş çukuruna çeken bir yanda Rusya iken, diğer yanda batılı ülkeler değil midir?