Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomideki kırılganlığın sürdüğüne dikkat çeken İsmet Özçelik, “Merkez Bankası başkanının görevden alınması sonrası yaşanan olumsuz eleştiriler devam ediyor. Yeni Merkez Bankası Başkanı nisan ayında faizleri düşürmeyecekleri garantisini verse de piyasaları çok etkilemiş değil. Önceki Merkez Bankası başkanı döneminde 7,21 seviyelerinde seyreden dolar kuru dün 8,40 seviyelerine kadar yükseldi. Bakanlar Kurulu’nda beklenen değişimin bir türlü yapılamaması da belirsizliği artıran nedenlerden biri. Çok ciddi bir güven sorunu yaşanıyor. Bu güven sorunu aşılmadan da piyasaların toparlanacağı görülmüyor. Bu arada uluslararası finans kuruluşları faizlerin yeniden artırılması için baskılarını yoğunlaştırdılar. Uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye’yi takip eden temsilcileri dövizdeki artışı durdurmak için faiz artışından değil faiz artışlarından söz etmemesi dikkat çekiyor.” dedi.

ERKEN SEÇİM TARTIŞMASI

Yabacıların faiz baskısı sürerken siyasette erken seçim tartışmasının da geldiğini belirten İsmet Özçelik, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurmaylarına ‘sonbaharda erken seçim bekliyorum, hazırlanın’ talimatı verdi. Muhalefet partileri pandemi şartlarında şehir şehir ilçe ilçe dolaşıp halkla esnafla yakın temasta olmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim yok dese de kulislerde ve halk arasında çok sık konuşulmaya başlandı. MHP Lideri Bahçeli de erken seçim konusunda ‘Sonbaharda seçim olur diyenler, rüyalarında darı ambarı düşlüyor. Kılıçdaroğlu ve İP’ye dolanmış yoldaşları boşuna heveslenmesin, boş yere umutlanmasın, seçim zamanında yapılacak.’ dedi. Ankara kulislerinde erken seçim konusunun önümüzdeki günlerde daha fazla tartışılacağı ifade ediliyor.” diye konuştu.

BAHÇELİ’DEN UYGUR UYARISI

Gazeteci Özçelik, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TBMM grup toplantısında Uygur Türkleri ile ilgili yaptığı konuşma için ise şunları söyledi:

“MHP lideri devlet Bahçeli Uygur konusunda çok önemli açıklamalar yaptı. ‘Türk milletiyle gönül bağı kopmuş kim varsa bize Uygur Türkleri konusunda laf ediyor, ileri geri konuşuyor. Bölücüsünden kozmopolitine, iş birlikçisinden ilkesizine, haininden hayasızına kadar hepsi ağız birliği etmişçesine fikriyatımızın kilit taşları hakkında bilirkişilik taslıyor, gevşek gevşek atıp tutuyor. Be hey gafiller, Türklük ne zamandır sizin ana meselesiniz oldu? Bayram değil seyran değil, hangi ara Türklüğe bu kadar sempati beslediniz?’ açıklamasında bulunan Bahçeli daha sonra da ‘MHP, Uygur Türkleri’nin kanayan yarasına yabancı başkentlerin prizmasından bakmaz, bakamaz. Washington’un gözüyle Pekin’i şekillendiremez’ diyerek Uygur kışkırtmasının arkasında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) olduğunu net bir şekilde dile getirmiş oldu.”

7 MADDELİK MGK BİLDİRİSİ

İsmet Özçelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı’nın ardından 7 maddelik bildirinin yayınlandığını da dile getirdi ve o maddelerin ayrıntıları anlattı:

“7 maddelik bildirinin ilki terör örgütleriyle mücadele konusunda. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğe ve Türkiye’nin bekasına yönelik her türlü tehdit ile tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla devam edilecek dendi.

İkinci bildiri Suriye ile ilgiliydi. Suriye’de kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme ülkenin toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunması suretiyle ulaşılmasının önemi vurgulanan bildiride, “Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bölgede barış, huzur ve istikrara katkı sunan her girişimi desteklemeye devam edeceği kaydedilmiş, Suriye’deki aktörlere, mevcut insani krizi derinleştirecek eylemlere son verme çağrısında bulunulmuştur.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Üçüncü bildiri Yunanistan ile ilgiliydi. Bildiride ‘Diyalog çağrılarımıza rağmen Türkiye karşıtı politikalarını artırma cihetine giden Yunanistan, uluslararası hukuka riayet etmeye ve iyi komşuluk ilişkilerinin gereğini yerine getirmeye davet edilmiştir.’ ifadeleri kullanıldı.

Dördüncü bildiri Kıbrıs meselesi ile ilgili. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve diğer yetkililer iki devletli çözüm dışında başka bir çözümü başka bir çözümü artık tartışmanın anlamsız olduğunu vurguluyorlar. MGK bildirisinde de bu görüşe destek çıktı.

Beşinci konuda Libya’daki süreç ile ilgili. Bildiride, Libya’daki siyasi süreçte katedilen aşamaların memnuniyetle karşılandığına yer verilerek İç savaşın yaralarının en kısa sürede sarılarak Libya halkının güvenlik, huzur ve refahının sağlanmasında Türkiye’nin her türlü desteği vermeye devam edeceği vurgulandı.

Altıncı konu Doğu Akdeniz. Bölge ülkelerinin karşılıklı hak ve menfaatlerini gözeten ortak bir yaklaşım benimsemesinin önemine dikkat çekilmiş; bölge dışı ülkeler tarafsız olmaya davet edildi.

Son konu ise Cumhuriyetin 100. yılı ile ilgili. Bildiride ‘Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’te Türkiye’nin iktisadi, içtimai, siyasi ve askeri güvenliğini en üst seviyeye çıkarma milli hedefi doğrultusunda yapılan çalışmaların süratle neticelendirilmesi için tüm imkânların seferber edilmesi kararlılığının altı çizilmiştir.’ denildi.”