Bahreyn Kralı Hamad Bin İsa El Halife dün başkent Manama’da Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’yi kabul etti.

Wang Yi, Çin’in büyük küçük ayırt etmeksizin her zaman tüm ülkelerin eşitliğini savunduğunu yineledi.

Bahreyn ile ilişkilerde son yıllarda kaydedilen ilerlemeye son derece önem verdiğini vurgulayan Bakan Wang, Çin ile Bahreyn’in eşitlik, karşılıklı saygı ve kazan-kazan ilkeleri temelindeki ikili ilişki modeliyle dünyaya örnek oluşturduğunu dile getirdi.

Bazı Batılı güçlerin insan haklarını bahane ederek diğer ülkelerin iç işlerine müdahale edip istikrarına zarar verdiğini belirten Wang Yi, Çin’in iki tarafın ortak çıkarlarını korumaya ve Bahreyn dâhil tüm gelişmekte olan ülkelerle koordinasyonu güçlendirip gelişmekte olan ülkelerin kalkınma hakkı ile uluslararası adaleti korumaya hazır olduğunu vurguladı.

Bahreyn Kralı Hamad, iki ülke arasındaki karşılıklı siyasi güvenin sıkılaştırılıp ikili iş birliğinde büyük sonuçlar elde edildiğini kaydederek, Çin’e Bahreyn’in ulusal inşasını güçlü bir şekilde desteklediği için teşekkür etti.

Hamad, ikili ilişkilerin mevcut gelişme temelinde ilerletilmesi ve siyaset, ekonomi gibi çeşitli alanlarda Çin’le iş birliğinin güçlendirilmesi konularında olumlu tutum sergiledi.

Wang Yi ayrıca Bahreyn Veliaht Prensi ve Başbakanı Selman bin Hamad bin İsa Al Halife ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani ile de görüştü.