Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Manavgat’taki orman yangınlarında düne göre daha iyi durumda olduklarını belirtti.

Çavuşoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Antalya’nın Manavgat ilçesinde Afet ve Acil Durum (AFAD) Koordinasyon Merkezi’ndeki değerlendirme toplantısı öncesi açıklama yaptı.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Manavgat’ta bugün düne göre daha iyi durumdayız. Yangının daha ileriye gitmesini havadan ve karadan müdahaleler sayesinde durdurduk.

Havadan ve karadan 1832 araçla yangına müdahale ettik. Aynı şekilde 6 bin 511 kişi sahada yangınla mücadele etti. Bugün hava unsurlarımız 1650 sorti yaptılar.

Bugüne kadar 770 vatandaşımız yaralandı, etkilendi. 757’si taburcu edildi, 6 vatandaşımızın tedavisi sürüyor. Hayati tehlikeleri yok.

Yarın için daha umutluyuz. Rüzgâr hızını yarın kesecek. Bugün güçlü olduğu halde durdurmayı başardık. Yarın tamamen kontrol altına almayı hedefliyoruz.

Tespitlerimize göre 1352 ağır hasarlı, yıkılan ya da yıkılması gereken bina var. Bağlantılı bölümleri saydığımızda bu 2 bin 164 ünite demektir.

Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) iki helikopter gönderme teklifi oldu, detaylarını çalışıyoruz.

1055 aileye 17 milyon lira ödeme yapıldı. Hasar tespit yapılan mahallelerde vatandaşlara maddi yardımları hızlı bir şekilde ulaştıracağız.”

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamalarından satır başları ise şöyle:

“Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının hızla karşılanması için etkin bir biçimde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yangınların ilk anından itibaren devletimiz olağanüstü bir seferberlik halinde olağanüstü çalışma gerçekleştiriyor.”