TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) koordinasyonunda geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A, Türk mühendisleri ve teknisyenleri tarafından üretilen komponentleriyle dikkati çekiyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, TÜRKSAT AŞ için TÜBİTAK UZAY liderliğinde, TAI, ASELSAN ve C-tech gibi şirketlerin katılımıyla geliştirilen TÜRKSAT 6A uydusu, 2023’te yörüngedeki yerini alacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, test ve entegrasyon işlemleri devam eden TÜRKSAT 6A’yı yerinde inceledi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) bünyesindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’ni (USET) ziyaret eden Bakan Varank’a TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK UZAY Enstitüsü Müdürü Mesut Gökten eşlik etti.

İncelemeler sırasında Bakan Varank’a TÜRKSAT 6A’nın mayıs ayında işlevsel ve çevresel testlere başlayacağı bilgisi verildi. Varank’ın, uzaya gönderilecek uydu için daha önce 2 uydu yapıp testlerden geçirilmesi gerektiğini bilgisi verildi.

Yetkililer, projede TÜBİTAK UZAY’ın koordinasyonunda yükleniciler ve alt yüklenicilerle birlikte ortalama 300 kişinin görev yaptığını belirtti.

TÜRKSAT 6A’da kullanılacak yerli ve milli komponentleri de inceleyen Varank, “Ülkede sıkıntılar var, uzay çalışması yapılacak zaman mı?” eleştirileriyle karşılaştıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Ben onlara şu cevabı veriyorum. O kadar yetişmiş insan kaynağımız var. Biz onlara sadece yurt dışına gitme alternatifi mi sunacağız? Veya alanı dışında çalışma alternatifi mi sunacağız? Şimdiye kadar uydularımız olmuş ama tamamını yurt dışından satın almışız. Bu geliştirdiğimiz uydularla hem katma değeri burada bırakmış oluyoruz hem de bu kabiliyetini kazanmış oluyoruz.”

TÜRKSAT 6A’daki en önemli yerli ve milli teknolojilerden birinin elektrikli itki motoru olduğunu vurgulayan Varank, “Kimyasal yakıt kullanmadan elektrikli itki teknolojisiyle uyduyu yönlendirdiğiniz teknoloji bu. Bunu dünyada yapabilen 5-6 ülke var. TÜRKSAT 6A’ya entegre ettiler. İMECE’de de bu teknoloji kullanılacak.” bilgisini paylaştı.

Varank, sadece TÜBİTAK UZAY ile teknoloji geliştirmediklerinin, yerli tedarikçileri de devreye soktuklarının altını çizerek, “Böylece onlara da ekonomik anlamda yeni fırsatlar sunmuş oluyoruz. Bu yakıt tankını, İzmir’deki bir firmamız geliştirdi. Daha önce bu alanda hiçbir faaliyet göstermemiş firmamız yakıt tankını uzayda kullanmış olacak. Elektrikli itki motoruyla 4,2 tonluk haberleşme uydusunu şu gördüğünüz itki motoruyla hareket ettirmek mümkün hale geliyor.” ifadelerini kullandı.