Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ülkenin her tarafında bir seferberlik hamlesi olduğunu belirterek, “Yatırımlar son sürat devam ediyor ve bu yatırımların devreye girmesiyle beraber biz çok daha müreffeh, çok daha kalkınmış bir Türkiye’yi göreceğiz.” dedi.
Bahçelievler Belediyesi’nce düzenlenen bayramlaşma programına katılan Varank, burada yaptığı konuşmada, bereketli bir ramazan ayını geride bıraktıklarını, ibadet ve dualarını ellerinden geldiğince yapmaya çalıştıklarını söyledi.
Güzel ramazanın ardından müjdeli bayrama eriştiklerini dile getiren Varank, sürekli imtihanlarla karşılaşan insanoğlunun son 2 yıldır annesine ve babasına dahi gidemediğini, bir olmanın ve karşılıklı ziyaretlerin ne kadar önemli olduğunun daha iyi anlaşıldığını kaydetti.
“Ramazan Bayramı bir müjde ve mutluluk” diyen Varank, âdet olduğu üzere bu sürede ziyaretler yapmaya çalıştıklarını, bayramları bu güvenlikle yaşamanın bir bedeli olduğunu, Irak’ın kuzeyinde Türk askerinin Pençe-Kilit Operasyonu’nu sürdürdüğünü anlattı.
Varank, Türkiye’nin 40-45 yıldır terörle mücadele ettiğini vurgulayarak, “Daha önce adeta sınırlarımız içerisinde belirlediğimiz bir bölgede kendimizi korumaya çalışırken Cumhurbaşkanımız artık yeni bir konsepte geçti. Terörle mücadelede ‘Artık biz teröristleri nerede olurlarsa olsun bulacağız. Sınırın içinde beklemek yok, terörist mağaradaysa gidip onu bulacağız ve imha edeceğiz’ dedi.” diye konuştu.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şu anda bunun için Irak’ın kuzeyinde mücadele ettiğini aktaran Varank, “Her bir taşın altını kaldırarak terörist var mı yok mu diye kontrol ediyorlar ve Türkiye’nin güvenliğini sağlamaya çalışıyorlar.” dedi.

“TÜRKİYE İÇİNDE TERÖRİST BIRAKMADIK”

Mustafa Varank, Türkiye’nin bugüne kadar şehirlerde patlayan bombalar ve sınır karakollarında verilen şehitler nedeniyle çok acı çektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Cumhurbaşkanımızın kararlılığı sayesinde artık Türkiye içerisinde hiçbir terörist bırakmadık. Terörü sınırlarımızın dışına attık ve artık terörle sınırlarımızın dışında mücadele ediyoruz. Tabii burada başka partilerden arkadaşlarımız var. Lütfen, kusuruma bakamasınlar, bayram günü bunlardan bahsetmek istemezdim. Biz şehirlerden terörü temizlerken geçen gün çıkan bir haberle adeta şok olduk. Kandil’de dağda kalaşnikofla fotoğrafları çıkan bir terör yandaşı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde gözaltına alındı. Biz terörü şehirlerimizden temizlemeye çalışırken bir bakıyorsunuz teröristler gelmişler sizin belediyelerinizde tekrar boy gösteriyor. Tabii biz bunun neyin diyeti olduğunu, bu insanların nasıl işe alındığını gayet iyi biliyoruz.”
Varank, bunu dile getirdiklerinde “Belediye olarak terör yandaşlarını nasıl tespit edelim?” denildiğini belirterek, “İBB Başkanı ilk seçildiğinde nasıl AK Partilileri tespit edip 13-14 bin kardeşimizi işten attıysa, buna nasıl hakkı yetiyorsa, bir zahmet o teröristleri tespit etmenin yolunu bulsun.” dedi.