Barcelona, Haziran ayında başlayacak yeniden geliştirme çalışmaları ile bir sezon için Camp Nou’yu terk etmeye hazırlanıyor.

Barselona Belediye Meclisi, Barcelona’nın Camp Nou Stadı’nın yenilenmesi için gerekli inşaat ruhsatı verdi. Önümüzdeki Haziran ayında başlamsı planlanan çalışmalarla Katalan kulübü, 2023-24 sezonu maçlarını Olimpiyat Stadı’nda oynayacak.

Barselona belediye binasında düzenlenen törende yer alan başkan Joan Laporta, “Bir şehirde inşa edilmiş en büyük ve en yenilikçi spor ve eğlence alanı olacak” dedi.

Barcelona, gelecek sezon maçlarını Camp Nou’da devam edecek. 2022-23 sezonunda birinci ve ikinci tribünler, teknolojik alanlar, stadyum çevresi ve altyapı çalışmaları üzerine yoğunlaşılacak. İspanyol devi 2023-2024 sezonunda Montjuic’teki Lluis Companys stadyumuna taşınacak.

Lluis Companys Olimpiyat Stadyumu, 1929 yılındaki Uluslararası Fuar’a ev sahipliği yapması amacıyla inşa edildi. Katalonya’nın İspanyol İç Savaşı sırasındaki cumhurbaşkanı Lluis Companys i Jover’in ismini taşıyan stadyum, 55.926 kişilik kapasiteye sahip

Projenin 2025-26 sezonunda tamamlanacağını belirten Laporta, o yıl stadyumun yüzde 100 kapasiteyle hizmet veremeyeceğini söyledi. Camp Nou Stadı’nın yeni özellikleri arasında daha yüksek enerji verimliliğine yönelik sistemler, 360 derece ekran ve 5G bağlantılarının kullanımı gibi birçok sistem yer alıyor.

Barça, yenileme maliyetini karşılamak için 1,5 milyar Euro bir kredi talep etti.

Kaynak: NTV Spor