Barcelona başkanı Laporta, kulübün kripto para ve NFT alanlarında çalışmalar yaptığını açıkladı.

Kulübün finansal açıdan hayatta kalmasını sağlamak istediklerini söyleyen Laporta, Barcelona’nın kendi metaverse’ünü yaratacağını duyururken, NFT ve kripto para alanlarında da çalışmalar yapıldığını açıkladı.

Mart 2021’de yeniden başkan olarak seçilen Laporta, o günden beri çok sayıda kripto para şirketiyle ortaklık kurmak için temasa geçtiklerini açıkladı.

Gelen teklifleri reddettiklerini ve kendi bünyelerinde bir kripto para yaratmak istediklerini belirten Laporta, futbol dışında gelir kaynakları yaratmak için yaratıcılığın önemli olduğuna vurgu yaptı.

Mobil Dünya Kongresi’nde konuşan Laporta, kulübe ait dijital ürünleri içinde barındıran, sadece Barcelona’ya ait bir metaverse oluşturma hedeflerini de anlattı.

Başkan Laporta konuyla ilgili “Kendi metaverse’ümüzü geliştiriyoruz, bu yüzden kripto para şirketleriyle partnerlik kurma fırsatını geri çevirdik. Aynı zamanda kendi kripto paramızı yaratmak istiyoruz. Bunu kendimiz yapmak zorundayız. Biz farklıyız, çünkü spor endüstrisinden elde ettiğimiz gelir sayesinde finansal olarak ayakta kalıyoruz. Arkamızda dev şirketler ya da yatırımcılar yok. Bu bizi spor endüstrisinin pek çok alanında yaratıcı, yenilikçi, cesur ve bir adım önde olmaya zorluyor.” ifadelerini kullandı.

Bu projelerle birlikte dijital dönüşüm çalışmalarını başlatmak isteyen Barcelona, Dünya çapındaki çok sayıda taraftarından gelir elde etmeyi ve bu yolla finansal konumunu sağlamlaştırmayı planlıyor.

İlk etapta kripto para projelerine öncelik vereceklerini açıklayan Laporta, “Bu dünyanın dört bir yanındaki 300 milyon taraftarımızla paylaşabileceğimiz bir şey. Daha fazla detay vermek isterdim, ama hala gizli kalması gereken noktalar var.” dedi ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Oyuncular modern bir kulüp olduğumuzu ve yeni medyanın imkanlarını kullanmaya çalıştığımızı biliyor. Onların kontratında NFT dünyasına ve metaverse’e ilişkin maddeler var.

Büyümek için yeni imkanlar yaratmak istiyoruz. Hedefimiz kupalar kazanmak ve taraftarlarımızı sevindirmek, fakat aynı zamanda spor endüstrisindeki fırsatlardan kazanç elde etmek istiyoruz. Bu bir hayatta kalma meselesi.”

Kaynak: Eurosport Türkiye