CGTN / Keith Lamb

Süren İsrail-Filistin çatışmasının hızla kontrolden çıktığını söylemek yetersiz kalıyor. Sağlık kaynakları, Gazze Şeridi’ndeki gerginlik devam ederken, 17 Mayıs’ta İsrail hava saldırısında üç Filistinlinin öldürüldüğünü söylediler. İsrail, bu hava saldırılarını, Güney İsrail’e bir dizi roket fırlatan Hamas ile bağlantılı liderlerini ve altyapıyı hedef alan öz savunma önlemleri olarak savundu. Bununla birlikte, masum Filistinli sivil ölümlerinin sayısı, zaten kendini mağdur hisseden Filistinliler arasında yalnızca daha fazla öfke uyandıracak.

Hamas, roket saldırılarını, ilk olarak Filistinlileri Doğu Kudüs’ten çıkarmak için bir kampanya olarak gördükleri devam eden tahliyelere ve ikinci olarak Mescid-i Aksa Camisi’nde Filistinliler ile İsrail güvenlik güçleri arasındaki şiddetli çatışmalara yanıt olarak gerekçelendirdi. Bununla birlikte, Hamas’ın Filistin halkına eşit olmaması, İsrail’in meşru sivil zayiat olarak gördüğü şeye daha fazla kuşku katıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 16 Mayıs’taki ölümcül İsrail-Filistin şiddetine derhal son verilmesi çağrısında bulunurken, mevcut şiddetin altında yatan tarihi eşitsizliklerin artması nedeniyle kendi kendine itidal gösterme yalnızca geçici bir çözüm olacaktır. Örneğin, Filistinlilerin zorla tahliyelerine ilişkin kişisel açıklamalar, İsrail’in kuruluşuna kadar uzanıyor ve bugün, İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki işgali herhangi bir durma belirtisi görmüyor. Bu çatışmayı körüklemeye devam eden bu işgal ve onların yasa dışı yerleşimidir.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI KONTROLDEN ÇIKTI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), yasa dışı yerleşim genişlemesinin İsrail-Filistin çatışmasına iki devletli çözüm olasılığını baltaladığını belirten bir basın raporu yayınladı. Doğu Kudüs’teki olası tahliyelere yanıt olarak BM insan hakları ofisi, “tahliyelerin talimat verildiği ve uygulanması halinde, İsrail’in uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal edeceğini” belirtti.

Sonuç olarak, uluslararası toplum İsrail-Filistin çatışmasıyla mücadele edecekse, bu çatışmanın nedenlerinin de doğası gereği son derece asimetrik olduğunu dikkate almalıdır. Bu güç eşitsizliği, Filistinliler tarafında hızla tahakkuk eden günlük sivil ölüm sayısında açıkça görülmektedir.

Elbette, çatışmanın eşitsizliğini ve tarihsel kökenlerini kabul etmek, Hamas’ın roket saldırılarını savunmakla ilgili değil, bu çatışmaya adil ve kalıcı bir çözüm aramakla ilgili, böylece hangi milletten olursa olsun masum kanı dökülmesin. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın gerilimleri hafifleten ve İsrail’in kendini savunma hakkına sahip olduğu hakkındaki son yorumları bu dengesizliği örtbas ediyor ve Filistin-İsrail çatışmasının tarihsel temellerini ele almıyor. Kesinlikle, Filistin’in Birleşik Krallık büyükelçisinin BBC’nin Filistin zulmüne karşı ön yargısını ifşa etmeye giriştiği sırada tanımladığı yerdeki acımasız koşullar, ABD söz konusu olduğunda duyulmazdan gelindi.

ORTA DOĞU’DA BARIŞ SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA ABD’NİN SİCİLİNİ TÜM DÜNYA BİLİYOR

Bu sessizlik, ABD yönetimlerinin Çin’in yanlış olduğu kanıtlanan kötülük propagandasına dayalı Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki eylemlerini kötülemeye istekli olduğu düşünüldüğünde daha da belirgindir. Buna karşılık, Çin’in Filistin-İsrail çatışmasına ilişkin pozisyonu, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Pakistan Dışişleri Bakanı Shah Mahmood Qureshi ile yaptığı son telefon görüşmesinde de vurgulandığı üzere daha incelikli hale geldi. Wang konuşmasında, durumun kötüleşmesinin temel sebebinin uzun süredir Filistin meselesine adil bir çözüm bulunmaması olduğunu savundu. 1993’te İsrail-Filistin ihtilafını çözmek için önerilen çerçeve, yani iki devletli bir çözüm uygulamaya konulmadı. Gerçekten de Wang’ın dediği gibi, bağımsız bir devlet kurma hakkı sürekli olarak ihlal ediliyor.

Filistin-İsrail çatışmasının kolayca Orta Doğu’da ve daha geniş uluslararası toplumda yankı uyandırabilecek bir topyekun savaşa dönüşebileceği düşünüldüğünde, bu çatışmaya çok taraflı bir yaklaşımın benimsenmesi önemlidir.

Çin’in Filistin halkını meşru ulusal haklarının iadesi için çaba sarf etme ve siyasi diyalog yoluyla mevcut soruna adil bir çözümü destekleme çabalarının bir parçası olarak Wang, Çin’in BM, Arap Birliği ve İslam İş Birliği Örgütü’ne yapıcı bir rol oynaması konusunda verdiği desteği yineledi. Orta Doğu’nun istikrarını tehlikeye atacak ve daha fazla yabancı çıkarlarını çekebilecek bir topyekun savaşa dönüşebilecek kontrol edilemez bir kriz olabileceği konusunda dünya bir ilerleme kaydetmek istiyorsa, bu çok taraflı çaba ABD tarafından da paylaşılmalıdır.

Şimdiye kadar, birkaç haber kuruluşunun bildirdiği gibi, ABD, gerginlikleri azaltmayı amaçlayan ortak bir bildiri yayınlamakta ayaklarını sürüyen tek BMGK üyesidir. Nitekim Çin, mayıs ayı Güvenlik Konseyi başkanı olarak, Konseyi Filistin-İsrail ihtilafıyla ilgili iki acil istişare düzenlemeye zorladı, ancak ABD tüm ortak çabaları engelledi.

Tarih, Orta Doğu’da barış söz konusu olduğunda, ABD’nin berbat bir sicile sahip olduğunu kanıtlıyor. Bununla birlikte, tarih asla durmaz ve bugün ABD, Orta Doğu’da daha barışçıl çok taraflı bir gelecek için çalışmak üzere uluslararası toplumun geri kalanıyla ve İsrail ile Filistinli sivillerle birlikte durma fırsatına sahiptir.