Gang Wen / China Daily

Yerel siyasi liderler, Hong Kong Barolar Birliği’nin yeni seçilen başkanı Paul Harris’i, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası ile ilgili “sorumsuz ve yanıltıcı” açıklamalar yaptığı için istifaya çağırdı.

Liderler bu açıklamayı Harris merkezi hükümeti, kentin Temel Yasası ile çeliştiğini iddia ettiği yasayı düzeltmeye çağırması nedeniyle eleştirilere uğradıktan sonra yaptılar.

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi’nin başkan yardımcısı Leung Chun-ying, pazartesi günü Harris’in birlikten istifa etmesi gerektiğini söyledi. Hong Kong’un eski baş idarecisi kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Harris’in, ocak ayına kadar İngiliz kenti Oxford’un seçilmiş belediye meclisi üyesi olarak yaptıkları ortada olduğu için, nereye bağlı olduğundan şüphe duyduğunu söyledi. Leung ayrıca bir İngiliz kentinin eski belediye meclis üyesinin Hong Kong Barolar Birliği’nde böyle önemli bir rol üstlenip üstlenemeyeceğini de sorguladı ve “bu saçma” dedi.

Üst düzey meclis üyesi, Hong Kong Barolar Birliği’nin 1999’dan 2001’e kadar başkanı olan Ronny Tong Ka-wah, Harris’in barolar birliği başkanlığına adaylığın koyduğunda siyasi geçmişini gizlemesinden hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Tong bunun dürüst bir adayın yapacağı şey olmadığını belirterek Harris’i istifaya çağırdı.

Eski Meclis üyesi ve baş yönetici, böyle bir siyasi geçmişi olan bir kişinin, önemli bir kesimin gelişmesini destekleyen ve hukukun üstünlüğü ile adaleti koruyan önemli bir birliğin başkanı için uygun olmadığını söyledi.

Hong Kong’un Çin ile Barışçı Yeniden Birleşmenin Desteklenmesi Derneği’nin icra direktörü Lo Man-tuen, Harris’in açıklamalarının insanlara, kentin avukatlarının Ulusal Güvenlik Yasası konusunda onunla aynı görüşü paylaştığı şeklinde yanlış bir izlenim verebileceğini söyledi.

Lo Harris’in söylediği şeyin “tehlikeli” ve “yanıltıcı” olduğunu, çünkü bunların Hong Kong Barolar Birliği’nin mesleki bir birlik olarak imajını lekeleyeceğini ve birliğin “dengesiz ve adaletsiz olduğu” suçlamaları çıkmazına düşebileceğini düşündüğünü söyledi.

“HARRIS’IN SÖZLERİ LİDERLİK KONUMUNA UYGUN DEĞİL”

Kent meclisindeki en büyük siyasal parti olan Hong Kong’un İlerlemesi ve Düzelmesi için Demokratik İttifak’ın başkan yardımcısı ve avukat olan Horace Cheung Kwok-kwan da, Harris’in sözlerinin liderlik konumuna uygun olmadığını kabul ediyor.

Cheung, Barolar Birliği Başkanı Harris’in, anayasallık bakımından mesleki görüşlerini açıklamadı, ama sadece kamuoyunu kendi kişisel görüşleri ile kamuoyunu yönlendirmek istediğini söyledi. Cheung sözlerinin, profesyonelliği ile bilinen bir birliği tehlikeli bir konuma soktuğunu belirtti.

Hong Kong Meclis üyesi ve avukat Priscilla Leung Mei-fun, birçok avukatın, böyle yanıltıcı söylemlerin Çin ana karası ile gelecekteki ilişkileri etkileyeceği için, Harris’in sözleri konusundaki kendi endişelerini ve rahatsızlıklarını ifade ettiklerini belirtti.

Leung Harris’in söylediklerinin kentteki bütün avukatları temsil etmediğini ve birliğin mesleki bir yasal grup olarak imajına zarar vereceğini vurguladı.

Yerel gazete Ta Kung Pao’da pazartesi günü yayınlanan bir serbest kürsü yazısında Hong Kong Çin Kültürü Derneği Başkanı Gao Jingde, kamu görevi yapanların Temel Yasa’yı savunması ve özel idari bölgeye sadakat yemini etmesini gerektiren Ulusal Güvenlik Yasası ile ilgili tartışmaları ele aldı. Gao’ya göre, anti-komünistlerin Hong Kong Yasama Konseyi, Bölge Konseyleri, Baş Yönetici Seçim Komitesi ve Ulusal Halk Kongresi milletvekili seçimlerine katılmasına izin verilmemesi gerekiyor.

Gao, Hong Kong’un ana vatana dönmesinden bu yana, muhalefet kampının bölge ve yasama seçimlerinde anti-komünizm taraftarlıklarını kullandıklarını belirtti. Gao bazılarının hatta sistemin önemli bir kurumu olan Yasam Meclisi’ni sürekli anti-komünist sloganlar atarak, anti-komünist ideolojiye desteklemek için bir üs olarak kullandıklarına işaret etti.

Kıdemli iş insanı bunun “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin uygulanmasına meydan okuduğunu ve Hong Kong’un bu tür tehlikeli fikirlerin kurumsal düzeyde yayılmasını önlemeye çok ihtiyacı olduğunu söyledi. Gao “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin ve Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için bu tür önlemlerin okullar için de hayata geçirilmesi gerektiğini savundu.