Dorman Capital’ın kurucusu ve “Dünya Devlerini Yöneten 50 Türk” listesinde yer alan Ebru Dorman’ın yeni kitabı “Hayallerin Ötesinde Yaşamak” okuyucusuyla buluştu. Dorman, tüm geliri Darüşşafaka Cemiyetine bağışlanacak “Hayallerin Ötesinde Yaşamak” kitabını CRI Türk’te Irmak Hekimoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Pano’da anlattı.

Ebru Dorman, kitabında mahalle ilkokulundan Harvard’a uzanan yolculuğunu ve 17 yılı yurt dışında geçen 25 yılı aşkın kariyerini, başarılı, mutlu, sağlıklı bir yaşam için tavsiyelerini, girişimcilik ve fırsat eşitliği konularındaki tecrübelerini okuyucusuyla paylaştığını dile getirdi.

“BAŞARI, ULAŞTIĞIMIZ MEVKİ VEYA ELDE ETTİĞİMİZ GÜÇ İLE ÖLÇÜLMEZ”

Gençlere kariyer yolculuğunda cesaretin ne kadar önemli olduğunu hatırlatan Dorman, başarı kavramının da altını çizerek “Benim için başarı mutlu olmak, hayata coşku ile bağlı olmak, kendini sevmek, sevilmek, insanlık için faydalı işler yapmış olmaktır. Başarı, ulaştığımız mevki veya elde ettiğimiz güç ile ölçülmez. Ün ya da unvan sahibi olmak ya da çok para kazanmakla da ölçülmez. Başarı bir hedef değil, bir yolculuktur. Bu kitabı okuyanların yaşamlarının her evresinde, günlük hayatta veya önemli karar aşamalarında faydalı olacak yeni farkındalıklar kazanabilmelerini, zengin bir ‘alet kutusu’ ile kendilerini hem daha güçlü hem de daha donanımlı hissedebilmelerini ve hayata daha olumlu yaklaşabilmelerini arzu ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“YAPABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORSAN DA YAPAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORSAN DA HAKLISIN”

Dorman, “Hayallerin Ötesinde Yaşamak”ta “konfor alanının dışına çıkabilme” söylemini de değerlendirdiğini sözlerine ekleyerek “Konfor alanının dışına çıkmak illa olduğun yeri terk etmek anlamına gelmez. Örneğin, çalıştığın işten memnunsan bir anda konfor alanının dışına çıkmak için onu bırakman gerekmez. O işin yanında mutlu olduğun ve seni iyi hissettiren başka şeyler de yaparsan zaten kendin için bir şeyler yapmış olursun.” dedi.

Ebru Dorman, düşüncenin gücüne de fazlasıyla önem verdiğini ve aslında tüm yolculuklarda önemli olanın da “kendine inanmak” olduğunu vurguladı. Dorman, iş insanı Henry Ford’un şu sözünü hatırlattı: “Yapabileceğini düşünüyorsan da yapamayacağını düşünüyorsan da haklısın.”

EBRU DORMAN

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 1994 yılında birincilikle mezun olan Ebru Dorman, TÜBİTAK NATO Bilim Bursu ile Berkeley California Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği yüksek lisansını, 1999 yılında ise Harvard Business School’da İşletme yüksek lisansını tamamladı.

Kariyerine 1995 yılında McKinsey’de başlayan Ebru Dorman firmanın İstanbul, Londra, Helsinki ve Varşova ofislerinde çalıştı. Londra’da Goldman Sachs’ta yatırım bankacılığı, Morgan Stanley ve Orange Ventures’ta girişim sermayesi alanlarında rol aldı. Dünyanın en büyük Telekom şirketlerinden France Telecom’da Başkan Yardımcısı olarak “Dünya Devlerini Yöneten Elli Türk” listesinde yer alan Ebru Dorman ardından Malezya’nın önde gelen Telekom operatörü Maxis’te Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Sivil Toplum Kuruluşlarına aktif destek veren Ebru Dorman, Endeavor Derneği, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği, Türkiye Bilişim Vakfı, Çöpüne Sahip Çık Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi; Yapay Zekâ ve Teknoloji Derneği ve Türkiye’nin Mühendis Kızları Danışma Kurulu Üyesi; YGA (Young Guru Academy) Hayal Ortağı; Boğaziçi Üniversitesi Vakfı Mütevelliler Heyeti Üyesi ve Darüşşafaka Cemiyeti Üyesi’dir.