Çin Başbakanı Li Keqiang bugün Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılmak için Beijing’de bulunan Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Genel Sekreteri Daren Tang ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus ile ayrı ayrı görüştü.

Li Keqiang, fikri mülkiyeti korumanın inovasyonu koruma anlamında olduğuna dikkat çekerek, Çin hükümetinin bu konudaki çalışmalara öteden beri büyük önem verdiğini belirtti.

Başbakan Li Keqiang, Çin’in fikri mülkiyet koruma çalışmasını güçlendirmeye devam edip, yerli ve yabancı işletmelerin fikri mülkiyet haklarının aynı şekilde korunacağını söyledi.

WIPO Genel Sekreteri Daren Tang, Çin’in düzenlediği başarılı kış olimpiyat açılış törenini tebrik ederek, Çin’le iş birliğine büyük önem verdiklerini dile getirdi. Çin’in fikri mülkiyet sistemini tesis etmede gözle görülür ilerlemeler kaydettiğini sözlerine ekledi.

Başbakan Li Keqiang, Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus ile yaptığı görüşmede, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na sağladığı destekler için WHO’ya teşekkür etti.

Li Keqiang, henüz dünyada yayılan pandemi karşısında uluslararası toplumun birlik içinde birbirlerine destek olmaları gerektiğini vurgulayarak, Çin’in WHO’nun salgınla mücadele ve insan sağlığını korumada daha büyük rol oynamasını desteklediğini kaydetti.

Li Keqiang, salgının kontrol altına alınması şartıyla, ekonomi ve toplumun sürdürülebilir gelişmesinin gerçekleştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekrteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, açılış törenine katılmaktan ve olimpiyat meşalesini taşımaktan gurur duyduğunu dile getirdi. Ghebreyesus, Çin hükümeti ve halkının salgınla mücadele çabalarını takdirle değerlendirdiklerini ve Çin’le aşı iş birliğini sürdüreceğini belirtti.

Ghebreyesus, salgının kaynağını araştırma çalışmasının siyasallaştırılmasına karşı çıktıklarını vurguladı.

Başbakan Li Keqiang, Singapur ve Ekvator devlet başkanlarıyla da görüşme yaptı.