Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin’in büyüme hedefini “yüzde 6 üzeri” olarak belirlemesinin, ekonominin istikrarlı gelişmesi temelinde nitelikli büyüme gerçekleştirilmesini amaçladığını belirtti.

Li Keqiang, dün düzenlenen 2021 Çin Kalkınma Forumu toplantısında video konferans yöntemiyle yaptığı konuşmada, Çin’in büyüme hedefinin düşük olmadığını söyledi.

Li, “Bir yandan, büyüme hedefi, ekonominin hâlâ toparlanma aşamasında olduğu düşünülerek belirlendi. Diğer yandan, hedefin Çin ekonomisinin önümüzdeki yılki ve bir sonraki yıldaki performansıyla uyumlu olması gerekiyor.” dedi.

Çin’in istikrarlı büyümeyi sürdürürken, yüksek nitelikli kalkınmayı gerçekleştirmek için çabalayacağına dikkat çeken Li, “Ekonomik yapıyı iyileştirmek ve işgücü verimliliğini artırmak için yeterli istihdam, devamlı gelir artışı ve ekolojik çevrenin sürekli iyileştirilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Li, “Büyüme, gelir ve istihdam arasında denge bulmamız lazım. Yüksek enerji tüketimi ve yoğun kirliliğe dayalı bir büyüme peşinde koşamayız.” dedi.

Li Keqiang, ayrıca kentlerde yaklaşık 14 milyon kişinin işgücü piyasasına gireceğine işaret ederek, ülkenin 11 milyon kişinin istihdam edilmesini hedeflediği için bu alandaki baskının hâlâ büyük olduğunu ifade etti.