Çin Başbakan Yardımcısı Han Zheng, dün Çin ziyaretini sürdüren Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İklim Sorunu Özel Elçisi John Kerry ile video konferans düzenledi.

Han Zheng, iklim değişikliğinin tüm insanlığın huzurunu ilgilendirdiğine işaret ederek, Çin’in bu konuda ulusal stratejisini uygulamakta olduğunu belirtti.

Çin, 2030’dan önce karbondioksit emisyonlarının zirvesine ulaşmak ve 2060 yılına kadar karbon nötr hedefini gerçekletirmek için çaba göstermektedir.

Çin’in iklim değişikliğiyle mücadeledeki tutumunun net ve adımlarının sağlam olduğunu söyleyen Han Zheng, Çin’in ABD’yle iklim konulu diyalog ve iş birliği yapmaya büyük önem verdiğini ve ABD’nin Paris Anlaşması’na dönmesini olumlu karşıladığını dile getirdi.

Han, ABD’nin de kendi sorumluluklarını yerine getirmesi ve Çin’le birlikte Paris Anlaşması’nın uygulanmasını sağlamasını umduklarını vurguladı.

John Kerry, iklim değişikliğiyle mücadelede ABD ile Çin arasında iş birliği geliştirilmesinin son derece önemli olduğunu ve Çin’in büyük çaba harcadığını ifade etti.

Kerry, ABD’nin Çin’le koordinasyonu güçlendirerek, Paris Anlaşması’nı hayata geçirmeyi hızlandıracaklarını kaydetti.