Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Kongre’deki en önemli konunun ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık kurtarma paketinin olduğunu bildiren Ediz Tiyanşan, pakette asgari ücret konusunun yer almayacağını kaydetti.

ABD genelinde saatlik asgari ücretin 7 dolardan 15 dolara çıkarılmasının planlandığını ifade eden Tiyanşan, “Bütçe komitesinde alınan kararla asgari ücretin pakette yer alamayacağı belirtildi. Kısıtlamalar dâhilinde pakette yer alacak konuların doğrudan federal bütçeyi etkileyecek konular olması gerekiyor. Dolayısıyla Biden’ın seçim vaadinin tutamayacağını şimdilik görmüş oluyoruz. Bu hafta olmazsa önümüzdeki hafta bu paketin geçeceğini göreceğiz. Paket, ABD ekonomisini hatta kimilerine göre dünya ekonomisini dahi rahatlatabilir.” dedi.

TRUMP’IN VERGİ KAYITLARI İNCELENİYOR

Eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında yeni gelişmelerin yaşandığını aktaran Ediz Tiyanşan, New York Manhattan Bölgesel Savcılığı’nın, Trump’ın vergi kayıtlarına eriştiğini açıkladı.

Bir mahkeme kararıyla savcılığın vergi kayıtlarına eriştiğini anımsatan Tiyanşan, “Savcı şu an Trump’ın kayıtlarını incelemeye başladı. Basına yapılan açıklamalardan Trump’ın olası yolsuzluklarına bakıldığı anlaşılıyor. Trump’ın pek çok gayrimenkul yatırımı var, otelleri var. Şu an yürütülen inceleme anladığımız kadarıyla, ‘Trump elindeki bu gayrimenkullerin değerleriyle oynayarak, daha yüksek değer göstererek bankalardan farklı krediler aldı mı? Farklı vergi muafiyetlerinden yararlandı mı?’ Trump hakkında olası bir suç duyurusunda bulunacak mı? Merakla bekleniyor.” diye konuştu.

TRUMP PAZAR GÜNÜ MUHAFAZAKÂRLARA SESLENECEK

Cuma günü ABD’de Muhafazakâr Siyasi Eylem Konferansı’nın yapılacağına dikkat çeken Ediz Tiyanşan, burada Cumhuriyetçi Parti’nin siyasi gündeminin belirlendiğini vurguladı.

Pazar günü Trump’ın konferansta konuşma yapmasının beklendiğini dile getiren Tiyanşan, “Bu konuşma çok önemli olacak. Önümüzdeki süreçte Trump’ın nasıl bir rol oynayacağını göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

NEW YORK’TA TÜREV VİRÜS ENDİŞESİ

New York’ta yeni bir Covid-19 türevi tespit edildiğini söyleyen Ediz Tiyanşan, türevin çok hızlı bir biçimde yayıldığının altını çizerek, var olan aşıların etkisiz kalmasından endişe edildiğini belirtti.

“ABD’de geçen haftalarda vaka ve ölüm sayılarında düşüş yaşanmıştı.” diyen Tiyanşan, sözlerine şöyle devam etti:

“Buna istisna olan yerlerden biri New York şehriydi. Çünkü nispeten azaldı ama ülke ortalaması kadar azalmadı. New York’ta sayılar yüksek devam ediyor. Bunun sebebi olaraksa yeni türev gösteriliyor. Daha büyük bir endişe de yeni türevin diğer eyaletlere yayılması. Ülkede aşı çalışmaları devam ederken, yeni türevle bu çalışmaların boşa gidebileceği endişesi var. ABD’deki aşı firmaların hepsi bu türevler üzerine çalışmalarını sürdürüyorlar.”

GÜNEY AMERİKA’DA AŞI YOLSUZLUKLARI

Güney Amerika’nın dünya geneli koronavirüs tablosunda önemli yer tuttuğunu hatırlatan Ediz Tiyanşan, bölgede dünya nüfusunun yüzde 5’inin yaşadığını ve dünya genelindeki koronavirüs ölümlerinin yüzde 20’sinin Güney Amerika’da kaydedildiğini açıkladı.

Koronavirüs’ün orantısız bir biçimde Güney Amerika’da yayıldığına vurgu yapan Tiyanşan, “Son günlerde pek çok Güney Amerika ülkesinde bakanlar istifa etmek zorunda kaldı. Özellikle Peru, Arjantin ve Ekvador’da bakanlar hakkında aşı yolsuzluğu nedeniyle soruşturma başlatıldı. Bakanların aşıları yolsuz bir biçimde ailelerine kullandırdıkları ifade ediliyor. Peru’nun eski Başkanı Martin Vizcarra, başkanlık koltuğunda otururken gizlice aşı olmuş. Daha Peru aşıyı onaylamadan önce bunu yapmış. Bir dizi ülkenin bakanlarının ismi geçiyor yolsuzluklar konusunda. Yolsuzlukların, önümüzdeki dönemde partilerin seçim sonuçlarını dahi değiştirebilecek bir etki yarattığı söyleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.