CGTN / Anthony Moretti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin uzay ajansları, Mars’tan ayrı ayrı ve güncel keşiflerle ilgili önemli verileri toplamaya devam ediyor. Mars’a yaklaşık üç ay önce inen Perseverance ve görevine günler önce başlayan Zhurong, dünyaya Kızıl Gezegen’den olağanüstü görüntüler sağlıyor ve bilim insanlarının inceleyeceği önemli örnekleri topluyorlar.

Gerçekten, bunlar ABD ve Çinli bilim insanları için zorlu zamanlar. Ancak doğal olarak, Batı’nın Çin’in görevine ilişkin anlatısı, bunun kutlanmaması gerektiğini ve ABD’nin çabasına göre ikinci derecede kaldığını iddia ediyor.

Çin’in, Zhurong gezginini Mars’a başarılı biçimde indirmesiyle ilgili en olumsuz yorum bir ABD’li siyasetçiden geldi. Manie senatörü Angus King, Zhurong’un “inişinin, artık uzaya daha fazla sahip olmadıklarını göstermesini desteklemesinden’” şikâyet etti. Kimsenin ne dediğini anlamaması ihtimaline karşı senatör daha sonra, “Onlar Mars’a bir gezginci indirebilirse, yapabilecekleri diğer birçok şey var ve bu o kadar hayırlı olmayabilir.” dedi. Washington’ın, Çin hakkındaki binbir türlü boş korkuyla dolu Stratejik Rekabet Yasası’nın yankıları, senatörün söylediklerinde tam olarak görülüyordu. 

Senatörün gülünç yorumları, ABD’li siyasetçilerin, Çin’in ABD’nin çıkarları için sıkıntı yaratmaktan başka neredeyse hiçbir şey sunmadığı konusunda uzlaşmasının katı bir hatırlatmasıydı. Şüphesiz, Washington’ın siyasi sınıfı Amerikalıların, Dünya, Mars ve muhtemelen güneş sisteminde herhangi bir yerde Çin’in ABD’nin egemenliğine zarar vermeye kararlı olduğuna inanmasını istiyor.

BİLİM İNSANLARININ İNCELEYECEĞİ ÖNEMLİ ÖRNEKLER TOPLANDI

Batı medyası ve gazetecilik dışı birçok örgüt, bu temelsiz anlatıyı papağan gibi tekrarlamaktan oldukça memnun gibi görünüyor. NBC News, Zhurong’un başarılı inişiyle ilgili haberinde, izleyicilerine, Çin’in “uzayı keşfinde ulvi bir iddiası” olduğunu anlaması çağrısı yaptı. The Guardian gazetesi, Çin’in sadece bir hafta önce Dünya’ya dönen bir uzay roketiyle ilgili “görgü kurallarını ihlal ederek” Batı’nın gazabıyla karşı karşıya kaldığını hatırlattı. 

American Chemical Society, ABD’nin görevinin, “ilk kez, bir gün Dünya’ya gönderilecek Mars örneklerini toplamayı amaçladığını” açıkladı. Ayrıca, “NASA uzay aracı güvenli bir iniş alanı belirlemek için yeni teknolojiyi kullanacak.” Ve Çin’in görevi? Kapsül amacına ulaşırsa, o zaman görev, “Çin’in ilk başarılı Mars inişini” temsil edecek.

İşte bu, görev sırasında deneyler ve amacı hakkında hiçbir şey konu edilmedi. Daha sonra, okuyuculara Perseverance’nin 669 Mars günü aktif kalacağı, Zhurong’un ise sadece 90 Mars günü işlevini yerine getireceği hatırlatıldı. 

Birkaç gün önce Associated Press haber ajansı, Zhurong’un Mars’a inişiyle ilgili olumlu bir açıklama yaptı, ancak daha sonra şu hatırlatmayı eklemekten geri duramadı: “ABD, 1976 yılından bu yana Mars’a dokuz başarılı iniş yaptı.”

UZAY BÜTÜN ÜLKELER TARAFINDAN KEŞFEDİLECEK

Associated Press’in haberinde bundan da öte üst düzey bir NASA yöneticisinin gönderdiği tebrik mesajı gömülü: “Thomas Zurbuchen, ‘küresel bilim toplumu ile birlikte, bu görevin insanlığın Kızıl Gezegeni anlamasına yapacağı önemli katkıları sabırsızlıkla bekliyorum’ diyerek, tebriklerini twettledi.”

Zurbuchen’in açıklamasında rekabet, egemenlik veya korku hakkında hiçbir şey görmeyeceksiniz. Aksine, Mars’a açılımda “insanlığın anlamasına” dair bir heyecan söz konusudur. Ortak bir geleceğe değer vermek böyle görünüyor. Bu ayrıca, ABD-Çin ilişkisini rekabet ve sürtüşme karşısında iş birliği ile dostluk olarak görmek arasındaki önemli farktır. 

ABD medyası ağırlıklı olarak İsrail ile Hamas arasındaki son savaşa odaklanmış durumda ve bu yoğun haber, niçin bu kadar çok az yorumcunun Çin’in uzay keşfi konusundaki “iddiasına” dair (yanlış) suçlamaları tekrarlamayı ve (gereksiz) eleştirileri eklediğini açıklıyor. İngiltere veya Japonya, Mars’a ilk kez bir gezgin indirmiş olsaydı, çok sayıda kutlama ve iyi niyet açıklamalarının Batılı gazetelerin sayfalarını dolduracağını ve haber programları yayınlanacağını hayal edebilirsiniz.     

Son bir düşünce: Senatör King, lütfen hiçbir ülkenin uzayın sahibi olmadığının farkında olmayı unutmayın. Orası bütün ülkeler tarafından keşfedilecek ve bu ülkeler arasındaki iş birliği bütün insanlığın yararına olacaktır.