CGTN / Maitreya Bhakal

Amerika’nın 290 kişiden kurtulan olmayan İran Hava Yolları’na ait 655 sefer sayılı yolcu uçağını vurmasından sonra 1988’de Başkan Yardımcısı George HW Bush, “Birleşik Devletleri adına asla özür dilemeyeceğim, gerçeklerin ne olduğu umurumda değil… Amerika için özür dileyen biri değilim.” dedi. Bush, Amerikalı bir vatanseverdi ve çoğu ABD başkanı gibi, vatanseverliğini dünya çapında binlerce insanı öldürmek için bahane olarak kullandı.

Amerikalı politikacılar, “Amerikan vatanseverleri” olduklarını veya Amerika’yı “sevdiklerini” iddia etmeyi severler, konuşmalarını genellikle klasik “Tanrı Amerika’yı korusun” ile sonlandırırlar (eğer bu salgın sırasında işe yaradıysa).

Yine de Batı, bir kişinin ülkesine olan sevgisinin diğerlerinde genellikle ölüme dönüştüğü aşırı bir durumdur. Peki ya diğer ülkeler? Diğer ülkelerdeki milletvekillerinin vatansever olmasına izin var mı?

BİRLEŞİK KRALLIK BAYRAĞI

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, 2019’da aralarında İngilizler tarafından yaratılan Hong Kong’un ekonomik sistemiyle gerçek sıkıntılar ve CIA ile Hong Kong’un işlerine onlarca yıldır karışan Ulusal Demokrasi Vakfı (NED) tarafından desteklenen güçlerin bulunduğu birçok faktörün birleşimi olan protestolara tanık oldu.

Barışçıl protestolar Hong Kong’da neredeyse hiç sorun olmadı. Kanun buna izin veriyor. Polis buna izin veriyor. Gerçek şikâyetleri olan çoğu protestocu barışçıl bir şekilde yürüdü ve Hong Kong hükümetinin, dünyanın diğer ucundaki soykırımcı bir savaş rejimi değil. Hong Kong’un sorunlarını çözmek için en iyi donanıma sahip olduğunu kabul etti. Radikal protestocular buna karşı çıktı. Açıkça kendi şehirlerine karşı ABD yaptırımları talep ettiler. Açıkça Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bayrağını salladılar (kendi ülkelerinin bayrağını yakarken) ve ABD milli marşını söylediler. LegCo binasına baskın yaptılar, mobilyaları parçaladılar ve dünya tam bir şaşkınlıkla bunları izlerken, aslında Birleşik Krallık bayrağını ve yasama meclisi içindeki sömürge bayrağını açtılar.

Bu, ABD rejimi tarafından bu gençlerin uzun bir tımar sürecinin sonucuydu. Çoğu, mücadelelerini “Davut’a karşı Golyat” mücadelesi olarak tasvir etmek için seçildi-tipik genç, masum hayalperestlere karşı kötü niyet, kötü durum. Birçoğu, üçüncü sınıf ABD sisteminin Hong Kong’un sorunlarını çözeceğini varsayarak Amerika’nın sahte vaatlerine kapıldı.

İŞ BİRLİKÇİ YASA YAPICILAR

Bu radikallerden birkaçı ve destekçileri, yıllar boyunca, Hong Kong’un seçim sistemini istila etti. İster yemin törenleri sırasında Sinofobik küfürler dile getirerek, ister cani Batı rejimlerine desteklerini gururla ilan ederek ya da gerçekten de evde şiddet ve cinayeti destekleyerek, kendilerini seçen insanların güvenine sık sık ihanet ediyorlar. Bunlar, Hong Kong’un ABD’nin neoliberal, kapitalist “demokrasisinin” hastalıklı normlarını benimsemesini açıkça savunan, büyük ölçüde ABD yemleridir.

Hong Kong’un en iyileri onu yönetmeli, zayıf ABD ideolojilerinden bu kadar kolay etkilenen ve ABD parasıyla kolayca etkilenen insanlar değil. Bu nedenle, Çin’in artık Hong Kong’un yasama organının iş birlikçiler tarafından bozulmasına izin vermemesi pek de şaşırtıcı değil. Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi müdürü Xia Baolong, bir süre önce “Hong Kong’u yöneten vatanseverler” ihtiyacının olduğunu savundu. Xia, vatanseverlerin ulusal egemenliği, güvenliği ile kalkınma çıkarlarını samimiyetle korumakla yükümlü olduklarını ve devletin temel sistemine saygı duyduklarını söyledi.

Özünde, bu oldukça sıradan bir fikir ve çok basit, olağan ve tartışmasız bir kavram; sadece şehirlerini seven insanların onu yönetmesine izin verilmelidir.

Yine de burası, en ufak bir vatanseverlik gösterisinin bile, ister Çin bayrağını dalgalandırmak isterse Savaşçı Kurt popülaritesi olsun, Batı medyası tarafından abartılan ve “milliyetçilik” veya “muhalefete baskı” olarak tasvir edilen Çin’dir. Batı medyası bu duyuruyu, Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi’nin her duyurusunu tanımlarken Hong Kong’un “özgürlüklerine” bir tehdit olarak resmediyor.

Gerçekte, kendini tehdit altında hissetmek için iyi bir nedeni olan Batı’dır. Hong Kong’un siyasetçileri için vatanseverlik fikri, şehri ABD’nin etki operasyonlarına daha az duyarlı hale getireceği için göz korkutucu. Batı’nın Hong Kong Özel İdari Bölgesi, hükümeti içinde varlıkları geliştirme kabiliyetini büyük ölçüde azaltacaktır. Ülkesini seven bir milletvekili, bir başkası için ona ihanet etmeye daha az duyarlı olacaktır.

Sivil haklara gelince, bu gelişme ne anlaşmazlığın sonu, ne de sağlıklı, iyi niyetli muhalefetin sonu anlamına geliyor. Hong Kong’un siyasi sistemi daha önce barışçıl bir muhalefete izin verdi ve yine de buna izin verecek. Yine de, hükümetinizle aynı fikirde olmamak Amerika’nınkiyle aynı fikirde olmak anlamına gelmez. Hükümete karşı protesto, Amerikan hükümeti için yenilmek demek değildir.