Xinhua

70 yıldan uzun zaman önce Amerika Birleşik Devletleri (ABD), iftira ve komplolarla dolu kötü şöhretli McCarthyism’in saldırısına uğradı ve Amerikan toplumu ikiye bölündü ve komünizme karşı ideolojik bağnazlığa saplandı.

Son zamanlarda McCarthyism’in hayaleti Batı kamuoyu alanında, Çin’e karşı ideolojik düşmanlığı ve çatışmayı kışkırtma amacıyla yeniden ortaya çıkıyor gibi göründü.

Strasburg Üniversitesinden Fransız Profesör Christian Mestre, Çin’le akademik ilişkisi olduğu ve Çin’e hizmet ettiği iddiaları nedeniyle Strasburg Eurometropolis’in ahlaki idarecisi görevinden istifaya zorlandı, bu durum sert saldırılara ve bazı Fransız medya kanalları ile Çin karşıtı politikacıların çarpıtmalarına maruz kaldı.

Bu medya kanalları ayrıca kendisinin 2019’da Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde terörizmle mücadele, radikallikten kurtarma ve insan haklarının korunması ile ilgili uluslararası bir seminerde açıkladığı görüşlerini hatırlattı.

“Çin’in piyonu” diye hakaret edilen Profesör, verdiği bir demeçte Çin’in Xinjiang’daki terörizmle mücadele ve radikallikten kurtarma önlemlerinden övgüyle bahsetmiş ve Fransa ile diğer Avrupa ülkelerini Çin’in terörizmle mücadele önlemlerinden ders çıkarmaya çağırmıştı.

Batı kamuoyunda Çin’i eleştirmek hatta karalamak yeni tip bir “siyasi doğruculuk” haline mi geldi? Batı şimdi Çin üzerine bütün objektif anlatı ve yorumların yanı sıra Çin’le iş birliğini geliştirme çabalarını tehlikeli mi görüyor?

Eğer öyleyse bir zamanlar Batı dünyası tarafından nesnellik ve tarafsızlık bayrağı altında desteklenenin ifade özgürlüğü olup olmadığı konusunda endişe etmekten başka yapacak bir şey yok.

BATILILAR KAMUOYUNU SİYASİ ÇIKARLARI İÇİN YANILTMAKTAN VAZGEÇMELİ

Son zamanlarda, bazı batılı politikacıların ve medyanın, kendi siyasi ve ekonomik çıkarlarına hizmet etmenin yanı sıra, Çin’in kalkınmasını iç işlerine karışarak engellemek için Çin’e hakaret etme ve şeytanlaştırmaları artık şaşırtıcı değil. Xinjiang’ın karalanması bu Çin karşıtı güçlerin sık kullandıkları bir araç.

Aslında, Xinjiang ve Çin’in Xinjiang politikası ile ilgili çok sayıda batılı medya haberi, gerçekleri bilerek çarpıttıkları, hikâyeler uydurdukları ve kendi gizli çıkarlarına hizmet etmek için seçerek bilgi verdikleri için yalan, uydurma ve hakaret.

Daha da kötüsü, Profesör Mestre’nin durumu, bu güçlerin sadece kendilerinin Xinjiang’la ilgili söylediklerinden farklı görüşlerini bastırmakla kalmayacağını, aynı zamanda Çin’e karşı ideolojik düşmanlığı kışkırtmaya çalışacaklarını da gösteriyor. Bu da korkunç McCarthyism hayaletini akla getiriyor.

Böyle yanlış hareketler sadece döner, yapanları vurur ve Batı toplumunun genel çıkarlarına zarar verir. Çin karşıtı görüşleri “siyasi doğruluk” haline getirmek, Batı kamuoyunda Çin’e karşı düşmanlığı kışkırtacağı için, Çin ve batı ülkeleri arasındaki iş birliğinin temellerini büyük ölçüde zayıflatır.

Çin-düşmanlığına göz yummak ve Çin’e karşı nefret tohumları ekmek ayrıca Batı’da ayrımcılık ile ırkçılığı besler.  Avustralya’daki Lowy Institute’nün Kasım 2020’de binden fazla Çinli Avustralyalı arasında yakın zamanda yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 18’i Çin kökenli oldukları için fiziksel saldırıya uğramış ya da tehdit edilmişler ve yüzde 37’si ise aynı nedenle kendilerine farklı davranıldığını ya da daha az olumlu davranıldığını söyledi.

Tamamen yalan ve taraflılıkla dolu Çin karşıtı görüşlerin batı kamuoyunda kontrol edilmeden yayılmasına izin vermek batı toplumunun inanılırlığına zarar verecek ve hava attığı ifade özgünlüğüne ağır bir darbe indirecektir.

İyi ki, çok sayıda Batılı akademisyen ve medya çalışanı, yanlış anlamalar ve dünyanın en büyük ekonomilerinden birinden kasıtlı olarak uzaklaşmanın neden olduğu kayıplardan kaçınabilmek için, ülkelerinin Çin’in kalkınmasına nesnel olarak bakması ve gücüne saygı göstermesi gerektiğine inanıyor. Dahası birçoğu Çin hakkında gerçeklere dayalı ve adil hikâyeler anlatıyor.

Çin her zaman her kesimden yabancıların Xinjiang’ı ziyaret etmesini ve kandırılmamak için, oradaki gerçek durumu kendilerinin görmesini istedi. Sağlıklı bir kamuoyu alanı hiçbir şekilde sadece tek bir bakış açısıyla sınırı değildir.

McCarthyism kamuoylarını zehirlemeden önce, Batılılar Çin’i renkli gözlüklerden görmeye son vermeli ve kamuoyunu siyasi çıkarları için yanıltmaktan vazgeçmeli.