CGTN / Anthony Moretti

Beijing’de 4 Şubat akşamı kapsamı daraltılmış, ancak mükemmel bir Olimpiyat açılış töreni düzenlendi. Bir salgın sırasında dünyanın en önde gelen uluslararası spor etkinliğini başarılı biçimde düzenlemenin zorluklarının farkındaki Çinli organizatörler, Kış Olimpiyatları’nı başlatmak için sporculara ve yetkililere basit ve saygın bir şenlik düzenledi. Birçok Batılı haber kuruluşundan gazetecilerin bunu kaçırması üzücüydü.  

Beni yanlış anlamayın; bu haber ajanslarının birçoğunun temsilcisi Beijing’deydi ve bazıları Kış Oyunları’nın açılışına ev sahipliği yapan Kuş Yuvası stadyumunun içinden haber yapmış olabilirler. Fakat onların gördükleri kesinlikle gerçeklerle örtüşüyor gibi görünmüyordu. Boston Globe okuyucularına Beijing’in, 2008 yılındaki Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Ve şöyle devam etti, o günden bu yana, Çin “ekonomik olarak daha güçlü, teknolojik olarak daha gelişmiş ve kesinlikle daha baskıcı. Dünyanın geri kalanı 2008 yılının yazına göre, Orta Krallık hakkında çok daha fazla şey biliyor ve onların birçoğu onur verici olmaktan çok uzak.”

Washington Post, sporcuların stadyumdaki geçit töreninde giydikleri termal kıyafetler hakkındaki hikâyesinde olumsuzluğun diğer bir örneğini sundu. Gazetenin okuyucularına, ABD takımının Ralph Lauren’in tasarladığı kıyafetler giydiği ve “tasarımcının montları bilimle donattığı” belirtildi. Açıkçası, montların yapıldığı kumaş hava sıcaklığına bağlı olarak kabarabilir veya büzüşebilir. Guardian gazetesi, “Beijing 2022 Açılış Töreninden 11 Önemli An” başlığını kullanarak, şöyle yazdı: ‘’Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin ev sahibi haklarını Çin’e verme kararı, bu Oyunlar’ın siyasi protestolarla damgalanmasının yolunu açtı. Tören yapıldığı sırada Londra’da Çin büyükelçiliği dışında bir gösteri vardı. Oyunlar’a karşı ayrıca İstanbul, Berlin ve Yeni Delhi’de protesto gösterileri vardı. Olimpiyatlar, organizatörlerin bir bakıma istemediği şekilde insanları birleştirdi.” BBC izleyicilerine, “Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Çin insan hakları ihlalleriyle suçlandığından Oyunlar ile Çin’i ödüllendirdiği için eleştiriliyor.” dedi.

ÇİN BATI’NIN KURALLARIYLA OYNAMAYI REDDEDİYOR

Batı tarzı gazetecilik öğreten herhangi bir kimse -örneğin benim gibi biri- öğrencilere sürekli olarak “iddia edilenin”, gazetecinin onu destekleyecek bir kanıt olmadığını bilerek suçlama yönelttiği gibi yorumlanabileceğini hatırlatır. Benzer şekilde zayıf “iddia edildi” kelimesi gibi, “iddia edildi” de gazetecinin gerçekten bir şeyin olmuş ya da şu anda olduğuna inanmadığı anlamında yorumlanabilir. 

Öyleyse bu durumda hangisi? Yanıt önemli değil, çünkü Çin karşıtı haberlerin anlatımında, suçlamaları yeniden söylemek işin bir parçasıdır. Hiçbir haber ajansı, Çin hakkındaki mevcut düşmanca haber çerçevesinden ayrılıyor gibi görünerek halkın ya da reklamcıların öfkesiyle karşılaşmaya cüret edemez.

Çin karşıtı haberlerin gözler önüne serilmesi şaşırtıcı değil. Bana sorarsanız, Batılı haber kuruluşları için, ne yaparsa yapsın Çin ile ilgili bir kusur bulması şimdi bir kural, neredeyse bir gereklilik. Koronavirüsün yayılmasını engellemek için sokağa çıkma yasaklarının kullanılması “gaddarlık”. Çünkü Çin, Batı’nın kurallarıyla oynamayı reddediyor, ABD ve müttefikleri Çin ile baş etmede “sürekli dikkatli olmayı” göstermeli ve Çin’in “saldırganlığı” sağlam ve samimi inançla karşılanmalı. Elbette, Afganistan veya Irak halkının, ABD’nin Müslüman dünyasına karşı izlediği politikayı “gaddarlık” olarak görüp görmeyeceğini sormaya cüret edemezsiniz. Asya’da bulunabilen yığınla ABD’nin askeri tesisleri yüzünden Çin’in “sürekli dikkatli olmaya” ihtiyacı olup olmadığını sormayın. Ve ağzınızdan yel alsın, ABD’nin aşağı yukarı 246 yıllık tarihinde dünyanın her yerinde gösterdiği “saldırganlık” hakkında ciddi sorular sorulabilir mi? 

Sanırım siz ve benim ne denmek istendiğini anlıyoruz. Olimpiyat Oyunlarını, sporcular, yetkililer ve evet gazeteciler için özel ve mümkün olduğu kadar güvenli yapmak için çok çalıştıkları Şubat 2022’de Çinlileri takdir etmek, birçok Batılı haber kuruluşu için başarılması zor bir şeydi. Yaklaşık sekiz ay önce Batılı gazetecilerin Tokyo’nun Yaz Olimpiyatları için iyimserlik, heyecan ve coşku yaratma girişimlerine olumlu tepki verdiğini unutmayın. Sadece bir örneği aklınıza getirin.

Rolling Stone dergisi, 23 Temmuz 2021’de Japonya’da Tokyo Yaz Olimpiyatları açılış töreninden sonra şöyle yazdı: “Uluslararası Olimpiyat Komitesi yetkilileri Oyunları kabul ettiği için ev sahibi ülkeye teşekkür ederken, ayrıca her gün salgınla savaşmaya devam eden Japonya’nın sağlık hizmetleri çalışanlarını takdir ederken ruh hali kesinlikle umut vericiydi.” Ne olur ne olmaz merak ediyorsanız aynı Rolling Stone dergisi, Beijing’de “organizatörlerin elemeden geçirdiği taraftarların farklı Olimpiyat etkinliklerine katılmasına izin verildiğini” bildirdi. Batı medyasının ön yargısının bir gün sona ermesini umsak da Oyunlar başlasın.