CGTN / Mariam Shah

Rusya-Ukrayna sınırından bazı birliklerini geri çektiğini açıkladı. Açıklamadan sonra, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Telegram hesabında şunları yazdı: “15 Şubat 2022 tarihe Batı savaş propagandasının başarısız olduğu gün olarak geçecek. Tek bir kurşun bile atılmadan rezil oldular ve yıkıldılar.” Bu hiç şüphesiz Rusya-Ukrayna krizinin başından bu yana faal olan Batı propaganda savaş makinesine ve savaş kışkırtıcılığına kesin bir darbedir.

Sadece birkaç gün önce, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) muhtemelen bir hava saldırısı da dâhil Rus işgalinin yakın bir zamanda her an olabileceğini ileri sürdü ve medya bunun sorumsuzca yaygarasını yaptı. Bundan sonra ABD ve Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Japonya, Litvanya, Norveç, Hollanda ve İsrail dâhil müttefikleri vatandaşlarından Rus işgalinden kurtulmak için Ukrayna’yı terk etmelerini istedi. Başkan Joe Biden, Rusya ve Ukrayna konusunda yeni bilgiler veren son açıklamalarında “Bir işgal açıkça mümkün olmaya devam ediyor. Bu nedenle birkaç kez Ukrayna’daki bütün Amerikalıların güven içinde ülkeyi terk etmek için çok geç olmadan şimdi terk etmelerini istedim. Bu nedenle geçici olarak Kiev’deki büyükelçiliğimizi Ukrayna’nın batısındaki Liviv’e taşıdık.” dedi.

ZELENSKİY: “BU PANİĞE İHTİYACIMIZ YOK”

Öte yandan sınıra çok sayıda asker yığmasına rağmen Rusya defalarca Ukrayna’yı işgal etmeyeceğini bildirdi ama meşru güvenlik endişelerinin uluslararası toplum tarafından, özellikle Ukrayna ve NATO tarafından ele alınması gerekiyor. Kısa süre önce, Rusya Savunma Bakanlığı üslerine geri dönen tankların video görüntülerini paylaştı ve Ukrayna’yı işgal niyeti olmadığını ima etti. Bunun yanı sıra, yerel haber ajansı Ifax’ın haberine göre, Rus ordusu ayrıca bazı birliklerin askeri tatbikatların sona ermesinden sonra kışlalarına dönmeye başladığını bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığının bir sözcüsü “Güney ve Batı askeri bölgelerinin birlikleri, görevlerini tamamlayarak, çoktan tren ve kara nakliye araçlarına binmeye başladı ve bugün kışlalarına geri dönüyorlar.” dedi. Rus birliklerinin sınırdan kısmi çekilmesi Rusya’nın şu anda savaş başlatma konusunda ciddi bir niyeti olmadığını gösteriyor, aksine bu Ukrayna’ya NATO’ya katılmaması konusunda daha ihtiyatlı olması için yapılan bir baskı.

Bloomberg 5 Şubat’ta sabah saat 04.00’da internet sitesinde “Rusya Ukrayna’yı İşgal Etti” diye bir manşet yayınladı ve daha sonra bu yayıncılık hatası ile ilgili bir açıklama yaparak özür diledi. Daha sonra birkaç medya kanalı Bloomberg’i alıntılayarak bu manşeti kullandı ve bu Batılı medya ajanslarının en sorumsuz gazetecilik uygulamalarının biri haline geldi ve bütün bu krizde yaratmak istedikleri çılgınlığı açıkça gösterdi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ocak ayının sonunda Batı medyasını işaret ederek, Batı’dan Rusya ile çatışma konusunda “panik” yaratmaktan sakınmalarını istedi. Zelenskiy bir basın toplantısında, Ukrayna’nın zaten sıkıntıdaki ekonomisine zarar verdiğini belirterek, “Bu paniğe ihtiyacımız yok.” dedi.

BATI MEDYA KANALLARININ ÖN YARGILI HABERCİLİĞİ

Eğer bireyler ve uluslar yanlış bilgilerle doldurulursa, bu kamu algısını ve politikayı etkiler. Batı medyası eli kulağında bir Rus işgali ile ilgili uyarılar yayınlıyor ve yanlış propaganda daha büyük güvensizliklere, krize ve yıkıma neden olabilir. Rusya’daki birçok kişi ABD’nin “eli kulağında saldırı” uyarılarını “histeri” ve “saçmalık” olarak nitelendiriyor ve Rusların büyük kısmı ABD’nin kasti olarak yangına körükle gittiğine ve panik yarattığına inanıyor.

Batı medya kanallarının ön yargılı habercilikleri nedeniyle yarattıkları zararın, özellikle de psikolojik hasarın düzeyini anlamaları gerekir. Son bir hafta içinde yaratılan yaygara aşırı düşüncesizdi ve ABD ile diğer Batı medyaları bütün Ukrayna krizinde bir kundakçı rolü oynuyor. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, düzenlediği basın toplantısında “çatışmayı desteklemenin modası geçmiş Soğuk Savaş dönemi taktiklerine geri dönmek olduğu” uyarısında bulundu.

ABD VE BATI MEDYASININ KİMLİĞİ BELİRSİZ KAYNAKLARI

Daha başından beri, Batı medyasının krizle ilgili bütün tutumu Rus karşıtıydı. Çin, Ukrayna ile ilgili kışkırtıcı söylemin “sorumsuz” olduğunu belirtti ve bütün tarafları adil ve açık bir şekilde siyasi bir çözüm içini gerekli bütün koşulları yaratmaya çağırdı. Son birkaç günde Rusya ile Ukrayna arasında gerilimin artmasını önlemek için sürdürülebilecek barış ve muhtemel müzakerelerle hakkında konuşmak yerine Batı medyası savaş söylemini abarttı ve durumun hassaslığını kötüye kullandı.  ABD yetkililerinin 2003’teki aynı propaganda, savaş kışkırtıcılığı ve yanlış/yanlış yönlendirici bilgileri, kesinlikle kitle imha silahları konusundaki iddialar, Irak’ın işgaline neden oldu.

Bu kriz ortamında yaratılan yaygara oldukça sorumsuz ve ABD ile Batı medyasının kimliği belirsiz kaynakları birçok kez alıntılayarak Rusya’yı kötülemek için ne kadar ileri gidebileceğini gösterdi. Son iki ay Rusya-Ukrayna krizinde gerginlik arttı ve bütün dünyayı bölgede muhtemel bir savaş çıkacağı spekülasyonları ile doldurdu. Böyle zamanlarda, sorumlu medya her yerde artan psikolojik baskıyı engelleyebilir. Şimdi, başarılı diplomatik çabaların sonucu olarak sınırdaki Rusya birliklerinin azaltılması iyi bir işaret ve barış ve müzakerelere başvurmak için hayati öneme sahip. Kısa süre içinde Batı savaş propagandası acınacak şekilde başarısız olacak.  bunun yanı sıra, Rusya ABD’ye Moskova’nın “pragmatik diyalog” istediğini söyledi ve bunun “ortak çalışma” için gerekli olduğunu vurguladı.