Global Times

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları yaklaşırken bazı Batılı medya kuruluşları, Çin’in Olimpiyatlar için sarf ettiği çabaları karalama girişimlerini hızlandırmış görünüyor. Guardian tarafından pazar günü yayınlanan bir rapor, Washington DC’deki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı Victor Cha’ya Çin’in Olimpiyatlar için planladığı “kapalı döngü” idare sistemi gibi Covid-19 önleme ve kontrol çalışmaları konusunda atıfta bulundu. Bu kuralların Çin Komünist Partisi (ÇKP) yönetiminin Olimpiyatların nasıl oynanmasını istediğine dair bir metafor gibi göründüğünü, aslında tamamen kendi kontrolleri altında kapalı bir sistemi arzuladıklarını iddia ediyorlar. Cha, “Covid onlara gerçekten her şeyi tamamen kapatabilmek için bahane verdi. Olimpiyatlar üzerinde tam kontrol sahibi olmak istiyorlar ve pandemi de yardımcı oluyor.” dedi.

Bu, Batı’nın Çin’i “komplo teorileri” üzerinden yorumlamasının bir başka dışavurumudur. Batı’da “komplo teorileri” popülerdir. Komplo teorileri, Batılı ülkelerin kendi siyasi ve sosyal olgularını yorumlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Çin, Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yaparken şeffaf ve açık olmakta ısrar etmiştir. Ayrıca teknolojik gelişmeler, sosyal medya platformları ve internet aracılığıyla küresel izleyicinin “kapalı döngü” sisteminde bile neler olduğunu bilmesini sağlıyor. Bu bağlamda, Cha’nın Çin’in “Olimpiyatlar üzerinde tam kontrol sahibi olmak” istemesi söylemi mantıksızdır.

KIŞ OLİMPİYATLARI FARKLI KÜLTÜRLERDEN İNSANLAR ARASINDA BİR BARIŞ RUHU SAĞLIYOR

Buna ek olarak, Amerika’nın Sesi’nin (VOA) cumartesi günü yayımlanan Çince versiyonu, Olimpiyat sporcuları ve yetkilileri tarafından bildirilen Covid-19 vakalarındaki artışı rapor ederken Çin’in “Sıfır Covid” stratejisini bir kez daha eleştirdi. Yazıda Çin’in Covid-19 politikasının katılımcılar arasında hoşnutsuzluğa neden olduğu iddia edildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Covid-19 salgını kontrolden çıkmış ve 74,3 milyondan fazla onaylanmış vaka varken VOA’nın bu tür samimiyetsiz söylemleri ABD’nin elde edemediği için hor görme zihniyetini somutlaştırıyor.

Olimpiyatlara başarılı bir şekilde ev sahipliği yapmak, tüm uluslararası sporcu ve katılımcıların sağlığını korumak ve Çin halkının normal yaşam biçimini sürdürebilmek için güvenlik en önemli faktördür. Çin’in salgına karşı aldığı katı önlemler, tam olarak insanların hayatlarını ve halk sağlığını koruma ve Kış Olimpiyatlarının sorunsuz bir şekilde düzenlenmesini sağlama niyetine dayanmaktadır. Bu adımlar, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin kural ve düzenlemeleri ile uyumludur. Sporcuların hiçbirinin Kış Olimpiyatlarında virüs kapmayı istememesi güvenli bir varsayım olacaktır. Bu nedenle Çin’in pandemiyi kontrol altına almak için koyduğu önlemler; sporcuların, yetkililerin, Çin halkının ve uluslararası toplumun sağlığından da sorumludur.

Başta ABD olmak üzere Batı’daki bazı ülkelerin Çin’in “Sıfır Covid” politikasına yönelik iftiraları inandırıcı değil. Pandemi karşısında, Batı’daki bazı ülkeler şimdiden silahlarını bıraktı. Aynı zamanda bu ülkeler, Çin’in virüsün yayılmasını engellemede etkili olduğu kanıtlanmış rasyonel salgın karşıtı çabalarıyla ilgili suçlamalarda bulunacak ve Çin’i parmakla gösterecek kadar vasıf sahibi değiller. Başarılı olanlara karşı “başarısızların” bu tür eleştirileri ironik ve bariz bir şekilde kötü niyetlidir. Çin’in Batı gibi virüsü kontrol almada başarısız olması, bazı Batılı kişiler arasında iç baskıyı azaltması için ortak bir umut oluşturuyor gibi görünüyor.

BATI’NIN “KOMPLO TEORİLERİ”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, cuma günü Xinhua Haber Ajansı ile yaptığı yazılı röportajda küresel salgın ve artan jeopolitik gerilimlerin ele alınması için uluslararası toplumda acilen Olimpiyat dayanışma ruhuna ihtiyaç olduğunu belirtti. Bununla birlikte Batı ve özellikle de ABD, Çin’in “Sıfır Covid” önleme ve kontrol politikalarını kötü niyetli yorumladı. Bu, dünyanın bölünmesini şiddetlendirecektir.

Başta ABD’deki olmak üzere Batı’daki kamuoyu, Çin’in Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmasını stratejik rekabet perspektifinden değerlendiriyor. Bu nedenle; Çin’in etkisini ve küresel çekiciliğini artırmasına ve salgınla mücadeledeki başarılarını göstermesine yardımcı olacak her türlü uygulama karalanacaktır. Kış Olimpiyatları, farklı kültürlerden insanlar arasında bir barış ruhu ve karşılıklı saygı çağrısında bulunan bir spor etkinliğidir. Bununla birlikte Çin’in düzenlediği Olimpiyatlar, Batı’daki bazı medya organları tarafından kısıtlı bir etkinlik olarak abartıldı. Ancak Batı’nın bu altı boş iftiraları; ister istemez böyle bir ruha, ortaklaşa hareket etme ve tüm insanlığın karşı karşıya olduğu sorunlarla mücadele etme misyonuna aykırıdır.