China Daily / Mei Xinyu

Çinli tüketicilerin anında boykot ettiği H&M, Nike ve diğer büyük Batılı giyim markalarının, Xinjiang pamuğuna karşı tutumları acı bir reçetedir.

Çin ile ateş fırtınası pazarını hedef almak için Batı siyasi gündemine yakalanan giyim ve ayakkabı üreticilerinin bir ders almaları gerekiyor. Xinjiang’daki sözde insan hakları meselesinde Çin’e iftira atarlarsa, Çin pazarının potansiyelini bir bedel ödemeden her zaman kullanamazlar. Xinjiang pamuğunu hedef alan bu kötü tasarım, zorla çalıştırma iddiası adı altında sadece siyasi bir gösteri değil. Aslında bu Xinjinag’daki üç temel sektörden birini, yani kömür, petrol ve pamuğu yok etmeyi hedefliyor.

Çin, en büyük pamuk üreticisi ve tüketicisi olarak kendi pamuk sektörünün güvenliğini sağlamak zorundadır. Salgın, yükselen korumacılık ve siyasi çatışmalar, pamuk dâhil küresel tedarik zincirine yönelik artan tehditler oluşturdu ve Çin, pamuk ithalatına gereğinden fazla güvenemez.

ÇİN, XINJIANG PAMUĞUNA İNCE DARBE NİYETİNE KARŞI TETİKTE OLMALI

Giyim endüstrisi, Çin’in iş olanaklarına ve ihracatına büyük katkılar sağladı. Tekstil ürünlerinin on yıllardır en büyük ihracatçısı olan Çin’in giyim endüstrisi, artan işçilik ve arazi maliyetleriyle karşı karşıyadır. Bununla birlikte, tekstil ürünleri ihracatı 2020’de yüzde 30,4 artışla 1,07 trilyon Yuan’a ulaştı ve sektörün dayanıklılığını ve rekabet gücünü tam olarak sergiledi.

Bu nedenle Çin’in, Xinjiang pamuğuna ince darbe niyetine karşı tetikte olması gerekiyor. Xinjiang, sürdürülebilir bir kalkınma elde etmek için pamuk sektörünü teşvik ediyor. 1956’da pamuk üretimi 45 bin 800 ton, yani ülke toplamının yüzde 3,2’siydi ve toplam üretimin yüzde 87’sini oluşturarak 5,16 milyon tonun üzerine çıktı. Bu yüzden bazı kötü güçler, Çin’in pamuk güvenliğini sarsmak için Xinjiang pamuğuna büyük bir saldırı başlattı.

Xinjiang pamuğunun büyük ihracatı ve pek çok yabancı işletmenin giyim üretimi ile perakende satışları gibi üretim hattının alt kısmına katılımı dâhil olmak üzere iki faktör, Çin karşıtı güçlerin alt üretim üzerinde baskı uygulaması için fırsatlar sağlıyor.

Ancak, böyle kötü bir tasarım başarısız olmaya mahkumdur. Bu yalnızca Çin’in kendi pamuk güvenliğini tam olarak hazırlamasını ve daha iyi korumasını sağlayacaktır.