Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Ukrayna krizindeki son gelişmelere değinmen İsmet Özçelik, “Ukrayna konusu ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere’den gelen haberlerle sahadan gelen haberler arasında bir çelişki var. Ukrayna’da Türk gazeteciler de bulunuyor, onlarla da konuştum. Onlara göre pek fazla bir şey yok, Ukrayna çok sakin. Fakat ABD’ye baktığınızda sanki bir hafta içinde Rusya, Ukrayna’ya saldıracakmış gibi hava yaratıyorlar. Bu Ukrayna’yı da ciddi şekilde rahatsız etmeye başladı. Kısa süre önce Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden ile görüştü ve durumun abartılmasına karşı çıktı ve bu durumun ekonomiye de zarar verdiğini belirtti. Batı dünyası özellikle ABD ve İngiltere hangi amacı güdüyorsa ortamı germek için çaba sarf ediyor. Nitekim ABD ile İngiltere’nin Ukrayna’daki büyükelçilik personelini tehlikeye karşı geri çağırması tam anlamıyla bir psikolojik harekât olarak yorumlanıyor. Ukrayna Parlamentosu önünde savaş karşıtı gösteri yapıldı. Ukrayna halkı yavaş yavaş ‘Rusya ile savaş istemiyoruz’ tepkisi vermeye başladı. Bu da dikkat çekici.” dedi.

“ABD TARAFINDAN BİR TAHRİK VAR”

ABD Başkanı Joe Biden, yakın zamanda ABD askerlerini Doğu Avrupa’daki NATO ülkelerine göndereceğini duyurdu. Özçelik bu açıklama için de “Sürekli ABD tarafından tahrik var. Biden bir gazetecinin, ‘ABD askerlerini Doğu Avrupa’ya ne zaman göndereceğinize karar verdiniz mi?’ sorusuna, ‘ABD askerlerini yakın zamanda Doğu Avrupa’daki NATO ülkelerine göndereceğim.’ yanıtını verdi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby de yaptığı açıklamada, Ukrayna krizinde beklenmedik durumlara karşı NATO Mukabele Gücü’nün aktif hale getirilmesi durumunda destek sağlamak üzere 8 bin 500 askeri teyakkuza geçirdiklerini bildirmişti.

Acaba ABD orada birtakım askeri yığınaklar yapıp da Rusya ile müzakereleri bu çerçevede mi oluşturmak istiyor? Fakat Rusya kararlı. Bilindiği gibi Putin, Çin’e gidiyor. ABD’nin boykot ettiği bir dönemde Putin’in Beijing’de olması bir mesaj. Rusya ile Çin arasındaki ortaklıkları bir anlamda perçinleyen bir tavır.” ifadelerini kullandı.

STOLTENBERG’DEN UKRAYNA AÇIKLAMASI

İsmet Özçelik, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, Rusya müdahalesi durumunda NATO’nun Ukrayna’ya muharip birlik gönderme gibi bir planı olmadığını söylediğini hatırlatarak, “Bu açıklama da önemli. Biden başka bir şey söylüyor. BBC’nin sorularını yanıtlayan Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda NATO’nun birlikleri harekete geçirip geçirmeyeceği ile ilgili bir soruya ‘NATO’nun Ukrayna’ya muharip birlik gönderme gibi bir planı yok. Biz destek sağlamaya odaklanıyoruz’ yanıtını verdi. Ukrayna’nın NATO üyesi olmadığına dikkat çeken Stoltenberg, ‘NATO üyeleri ile Ukrayna gibi güçlü ve çok değer gören partnerler arasında fark var. Bu konuda şüphe yok.’ diye konuştu. Bir yandan Rusya işgal edecek, diye yaygara koparılıyor. Diğer yandan da en yetkili isim ‘muharip birlik gönderme gibi bir planı olmadığını’ söylüyor.” açıklamasında bulundu.

RUSYA-AB GERİLİMİ

Rusya, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve kuruluşlarının birçok temsilcisine ülkeye giriş yasağı koydu. AB Komisyonu, Rusya’nın kararının “üzüntü verici olduğunu” bildirdi. Özçelik bu gelişme için ise “Avrupa’nın ve AB’nin bazı bürokrat yöneticileri ABD ile birlikte hareket ediyormuş gibi hava sergiliyorlar. Bunu birçok AB yöneticisinin açıklamalarından da görüyoruz. Rusya karşıtı bir tavır sergiliyorlar. Bu da Rusya’nın sertleşmesine yol açıyor. Bu çerçevede Rusya Dışişleri Bakanlığı bir karar aldı ve AB ülkelerinin bazı kuruluşlarının birçok temsilcisine ülkeye giriş yasağı getirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, alınan kararın Brüksel’in absürt ve tek taraflı kısıtlama politikalarına bir yanıt olduğunu açıkladı. AB’den kararın ‘üzüntü verici olduğunu’ duyuruldu ve ölçülü bir yanıt vereceklerini belirtiler. Biraz gerilim var ama ne kadar süreceğini tam kestiremiyorum.” dedi.

İSRAİL’DEN BAE’YE CUMHURBAŞKANI DÜZEYİNDE İLK ZİYARET

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arsındaki gelişmelere de değinen Özçelik, “Cumhurbaşkanı Herzog, eşi Michal Herzog ile BAE Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid Al Nahyan’ın daveti üzerine Abu Dabi’ye gitti. BAE ziyaretini “tarihi bir yolculuk” olarak nitelendiren Herzog, “’Veliaht Prens Muhammed bin Zayid’in kişisel daveti üzerine BAE’ye gidiyorum ve onunla görüşeceğim. Bin Zayid’e başarılar diliyorum; İsrail ile barış anlaşması imzalayan cesareti ve cesur liderliği için minnettarım.’ ifadelerini kullandı. Herzog’u taşıyan uçak Suudi Arabistan hava sahasını kullandı. Uçuş sırasında pilotun, ‘Şu anda Suudi Arabistan hava sahasındayız. Bir tarihe imza atıyoruz. Yakın zamanda başkentin (Riyad) üzerinden uçacağız.” sözleri de bütün dünya kamuoyu ile paylaşıldı. Bu ziyaret sanki İsrail’in bir zaferiymiş gibi sunuluyor. Öyle bir izlenim edindim, ilginç bir ziyaret. Herzog, BAE’yi ziyaret eden ilk İsrail Cumhurbaşkanı. İsrail ile BAE, 15 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle ‘ilişkileri normalleştirme anlaşması’ imzalamıştı. Yeni bir dönem giriyoruz. Orta Doğu’da nasıl bir sonuç getirir? Onu önümüzdeki dönemde göreceğiz.” diye konuştu.