China Daily

Bazı Batılı medya kuruluşları, Xinjiang’daki mesleki eğitim ve öğretim merkezlerinin, aşırılık yanlısı görüşleri yok etmek amacıyla zorla çalıştırma yolunu kullandığını, buralardaki kursiyerlere kötü muamele edildiğini, fabrikalarda ucuz ve ücretsiz işçi olarak çalışmaya zorlandığını iddia ederek, birçok kez “toplama kampı” olarak nitelendirdi.

Gerçek şudur ki, Xinjiang’daki mesleki eğitim ve öğretim merkezleri kesinlikle Anayasa ile yasalara uymakta, kursiyerlerin temel haklarını garanti etmekte ve onlara yönelik her türlü hakaret veya tacizi yasaklamaktadır.

Kursiyerler, mesleki eğitim ve öğretim merkezinde anayasa, ceza hukuku, terörle mücadele kanunu, dini meseleler hakkında bilgi ediniyor. Bu merkezler, eğitim, konaklama ve besleyici öğünler için ücret almayan bir okuldur. Merkezde eğitim görenler, hafta sonları ve resmi tatillerde aileleri ile telefon görüşmeleri yoluyla iletişime geçebilir ve gerekirse istedikleri zaman izin isteyebilirler.

XINJIANG’DAKİ MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM MERKEZLERİ YASALARA UYGUN

Okul sadece ulusal standartta yazılı ve sözlü dil, hukuk, mesleki beceriler, radikalleştirme gibi kurslar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda resim, müzik, bilgisayar, hayvancılık ve yetiştirme, güzellik ile kuaförlük, işletme yönetimi gibi derslerde verir. Öğrenciler konuları kendi ilgi alanlarına göre seçmekte özgürdür.

Eğitim ve öğretim merkezinde basketbol, voleybol ile masa tenisi dâhil her türlü spor imkânı, okuma odası, bilgisayar odası ve projeksiyon odası gibi kültürel faaliyetler için yerler ve tıp kliniği, hukuk danışma ile psikolojik danışma odaları bulunmaktadır. Tüm kursiyerler emeklilik ile sağlık sigortasından yararlanabilir ve ulusal sağlık muayenesine ücretsiz yaptırabilir. Öğrencilerin okulda rahat ve renkli bir hayatları var.