Çin’in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, dün Washington’da CNN ile yaptığı röportajda, dünya ülkelerinin insanlığın kader ortaklığı yaratmak için el ele vermesi gerektiğini kaydetti.

Cui, farklı cephelerin oluşturulması, düşman niteliğindeki askeri grupların kurulmasının bir çözüm yolu olmadığını da belirtti.

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasında Anchorage’da gerçekleştirilen stratejik diyaloğun zamanında ve yararlı olduğuna işaret eden Cui Tiankai, iki taraf arasındaki karşılıklı anlayışı derinleştiren bu diyalogun gelecekte iki tarafın devamlı diyalogu, iletişimi ve koordinasyonunun başlangıcı olması arzusunu dile getirdi.

Büyükelçi, Çin’in kalkınma hedefinin çok açık olduğu, bunun Çin halkının gittikçe artan daha güzel yaşama arzusunu tatmin etmeye dayandığını, bu hedefin başka bir ülkeyle rekabet etmek veya başka bir ülkenin yerine geçmek anlamına gelmediğini vurguladı.

Cui, “Eskisinden çok farklı ve hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz ve bu dünyada farklı sistemler ve medeniyetler var. Farklı cephelerin yaratılması, COVID-19 salgınının üstesinden gelmemize, iklim değişikliğiyle mücadele etmemize, yoksulluğu ortadan kaldırmamıza, terörizmi ortadan kaldırmamıza ve daha açık, kapsayıcı ve paylaşımcı bir küresel ekonomi inşa etmemize yardımcı olmayacaktır” dedi.

Çin’in her zaman uluslararası iş birliğine açık olduğuna ve aynı zamanda çok taraflı iş birliğini teşvik etmeye kararlı olduğuna dikkat çeken Cui Tiankai, ancak her türlü iş birliğinin eşitlik, karşılıklı yarar ve karşılıklı saygıya dayanması gerektiğini savundu.

Cui, Batı ülkelerinin başka ülkelere, uluslara ve medeniyetlere eşit davranmayı öğrenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.