China Daily

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), pazartesi günü Çin’de ilk Covid-19 salgını vakalarının tespit edildiği ve DSÖ’ye bildirildiği Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’da saha araştırması yapmak için Çin’i ziyaret eden uzman ekibin hazırladığı raporu aldığını açıkladı.

Raporun salı günü kamuoyuna açıklanması planlamıştı. Ancak, birçoğunun hemen iftira atmaya hazır olduğu rapor, bazı Batılı medya kuruluşlarına çoktan sızdırılmıştı. Amerikalı CNN televizyonuna göre, şimdiye kadar virolog veya eko-viroloji konusunda uzman olup olmadığı bilinmeyen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, uzman ekibin “yöntemi ve süreç” hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Ve New York Times gazetesi, o da ayrıca uzman kapasitesiyle, raporun “Batı’nın endişelerini gidermede çok az şey yaptığını” belirterek, Blinken’e destek verdi. Batı’nın salgın sırasında Çin’e karşı oynadığı suçlama oyunu dikkate alındığında, raporun sonuçlarının Çin aleyhinde olması bekleniyordu.

Sonunda salgının suçunu Çin’e atmaya yönelik bütün girişimlere rağmen, raporda şöyle dendi: “Bulgular, SARS-CoV-2’nin (virüsün bilimsel adı) dolaşımının, vakaların ilk tespitinden birkaç hafta önce olduğunu gösteriyor. Şüpheli pozitif örneklerden bazılarının Wuhan’daki ilk vakadan bile daha önce tespit edilmesi, diğer ülkelerde dolaşımın kavranamadığını akla getiriyor.”

BİLİM KAMU YARARI İÇİN OLMALI

Aslında rapor, uluslararası ve Çinli uzmanlardan oluşan ekibin, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün de arasında bulunduğu dokuz yeri ziyaret ettiği ve tıbbi personel, araştırma görevlileri, iyileşmiş hastalar, Covid-19 salgınında ölen sağlık çalışanlarının aileleri ve Wuhan’daki sıradan vatandaşlarla yapılan görüşmelerin olduğu saha çalışmalarına dayanarak hazırlandı. 

Eleştiriler, düzinelerce ülkeden uluslararası uzmanın Çin’in iş birliğini yüksek sesle dile getirdiği ve raporun DSÖ uzmanları tarafından hazırlanıp bitirildiği gerçeğini görmezlikten geliyor.

Ekibin çalışması ve rapordaki bulgulara kara çalan Batılı siyasetçiler ile medya kuruluşları, salgının kaynağına ilişkin araştırmayı, Çinli yetkililerin dürüstlüğüne şüphe düşürme amacına hizmet etmesi için siyasi bir araç haline getirme niyetindeler. 

Bununla birlikte onların çabaları Çin’in küresel uzmanlarla açık, şeffaf bir şekilde iş birliği yaptığı gerçeğini değiştirmeyecek ve ayrıca Çin’in, dünyanın, gelecekte bir salgını önlemeye daha iyi hazırlanabilmesi için virüsün kaynağını öğrenmede daha fazla iş birliği yapmaya devam etmekten vazgeçiremeyecek.

Her ne kadar Batı Çin’i düşman olarak görse bile, Çin için düşman virüstür. Bilim bilimdir, siyasetten bağımsız olmalıdır. Bilim kamu yararı için olmalıdır.