CGTN / Jonathan Arnott

Batı ülkelerinde, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki mevcut durum hakkında bilgi eksikliği yoktur. Bununla birlikte, bir “niceliğe karşı nitelik” sorusu vardır; raporların doğruluğunu uzaktan yargılamanın çetrefilli sorunu.

Xinjiang’da genç bir kadın olan Buzanyap’ın davası buna iyi bir örnektir. Buzanyap’ın bir göçmen işi yapmak için ailesinden ayrılma konusunda başlangıçta nasıl isteksiz olduğunu gösteren Çince belgeseli izledim. Buzanyap’ın babası onun gitmesini istemiyordu ve Buzanyap da farklı ve bilinmeyen bir şeyi yapmaktan korkuyordu. Belgeselde, Buzanyap’ın ailesiyle yeniden bir araya gelmeden önce beceri ile güven kazandığını ve yeni, ufkunu genişleten deneyimi yaşadığı için mutlu olduğunu gösteren yeni hayatı konu ediliyor.

İngiliz yayın medyasının belgeselin ilk yarısında, bağlamından farklı olarak ağlamaklı bir Buzanyap’ı gösterdiğini, ancak ikinci yarısını yayınlamadığını gördüm. Bu, dürüstçe adil ve gerekçeli bir fikre ulaşmaya çalışan herkes için pek çok soruya yol açar. Medyanın öne sürdüğü kadar Xinjiang’da işler kötüyse, neden bu kadar kötü bir şeye başvurmak zorunda kaldılar? Bu, bu tür seçici raporlamanın tek örneği değildir.

Batılı hükümetlerin belgeleri, onları Çinli yetkililere karşı yaptırımların uygulanmasının istenmesine ikna eden özellikle sert bir durum sergiliyor. Bu, onların söylemlerine uyuyor; İngiliz dışişleri bakanı, Xinjiang’daki baskı kanıtlarını “açık” ve “üzücü” olarak nitelendirirken, Kanada Başbakanı Justin Trudeau “ağır ve sistematik insan hakları ihlallerinden” söz etti. Çin’in tepkisi netti ve bu tür iddiaları “iftira, Çin halkının itibarına ve haysiyetine hakaret” olarak nitelendirdi.

Yetkililere yakın zamanda birçok kez yaptırım uygulandığını gördüm. Bunlar, dünya çapında farklı türden çeşitli hükümetlere -demokrasiler ve diktatörlükler; sol ve sağ- bazen haklı nedenlerle, bazen de olmadan uygulandı. Bu tür yaptırımların fiilen herhangi bir pratik etkiye sahip olması şaşırtıcı derecede nadirdir. Daha küçük ulusların yaklaşımını değiştirmezlerse, Çin’in pozisyonunu değiştirmeleri olası değildir. Avrupa Birliği (AB) veya bu konuda ABD, adı geçen birkaç görevliye yaptırım ve seyahat yasağı koymanın bir milyardan fazla nüfusu olan bir ulusun tutumunu değiştireceğini gerçekten düşünüyor mu? Elbette değil; yaptırımların kendisi bir niyet beyanından biraz daha fazlasıdır. Çin’in, AB yetkililerine karşı yaptırımlar uygulayarak tepki vermesi bekleniyor.

ÇİN TEHDİTLERE VEYA YAPTIRIMLARA YANIT VERİR

Çin hükümeti, Alaska’daki son toplantıda görüldüğü gibi gücünü göstermek istiyor. Çin için, iç işlerine herhangi bir siyasi müdahale, temel ulusal güvenliğine bir hakarettir. Çin, insan hakları konularında ilerlemeyi vurgulamaya devam ediyor; Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi, Alaska’daki toplantıda, “Çin’in durumunda, onlarca yıllık reform ve açılımın ardından, çeşitli alanlarda uzun bir yol katettik.” diye konuştu.

Yol ayrımı var: Çin, Batılı ülkelerle iki zorlukla karşı karşıya. Birincisi ekonomik büyüme ile ilgili. Çin’in ulusal strateji ve teşvik edici iş büyümesi kombinasyonu Batı için bir meydan okuma sunuyor. İkincisi, iklim değişikliğinden insan haklarına kadar her şeyle ilgili. Çin’in iklim değişikliği konusundaki yaklaşımı son yıllarda gelişti. 14. Beş Yıllık Planı ve Birleşmiş Milletler (BM) İklim Tarafsız Stratejisi ile uyumlu olarak bunu yapmak Çin’in stratejik çıkarları doğrultusunda oldu.

Son birkaç ayda siyasi manzaranın değiştiğini hissediyorum. Ekonomik gerilimler arttıkça, Çin’in kendisini her seferinde uluslararası sahnede bir zorlukla savaşmanın stratejik çıkarlarıyla uyumlu olduğu bir konumda bulup bulmadığını merak ediyorum. Din özgürlüğüne daha fazla vurgu yapan gelecekteki bir Çin (tabii ki, herhangi bir egemen ulusun ilk sorumluluğu olan halkını korumak için gerekli her türlü terörle mücadele önlemini alarak), Batı hükümetlerini ticaret savaşına girmek için herhangi bir bahaneden mahrum bırakacağını anlayabilir miydi?

Durum buysa, ironik bir şekilde, Çinli yetkililere yönelik AB ve ABD yaptırımları, başarmayı amaçladıkları şeyin tam tersi bir kutupla sonuçlanabilir. Çin, 21. yüzyıl hükümetinin değişen ihtiyaçlarını fark edip karşılayabilir olduğunu defalarca gösterdi. Çin tehditlere veya yaptırımlara iyi yanıt vermez ve muhtemelen asla vermeyecektir.