CGTN / Anthony Moretti

2022 Kış Olimpiyatları artık tarih kitaplarında yer alıyor. Yaklaşık 30 ülke ve bölgeden sporcular evlerine altın, gümüş ve bronz madalyalarla dönüyor ve Beijing’e gelen 91 heyetten yarışmacılar aileleri ve arkadaşlarıyla ömür boyu paylaşacakları hatıralara sahip olacaklar. 

Bu oyunlar hakkında çıkarabileceğimiz tek bir sonuç var; oyunlar olağanüstü bir başarıydı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach 20 Şubat’taki kapanış töreninde, Beijing Oyunları’nın “gerçekten olağanüstü” olduğunu açıkça kabul etti. Ancak Batı merkezli birçok haber kuruluşu ve hatta bazı spor yetkilileri bizden çok farklı bir şeye inanmamızı istiyor. Bu çok üzücüdür.

Birçok Batılı haber ajansının, Oyunların başladığı andan itibaren Çinlileri kazanamayacakları bir duruma soktuklarının farkına varmalıyız. Herhangi bir hata, herhangi bir sağlık korkusu, herhangi bir kişiye haksız davranış, Çin’in söz verdiği şeyi yapamadığının kanıtı olarak kullanılacaktır: Oyunları her sporcu, hakem ve yetkili için en üst düzey güvenlik sağlarken düzenleyin. 

OYUNLAR OLAĞANÜSTÜ BİR BAŞARIYDI

Senaryo zaten yazılmıştı: Organizatörler, 300 kadar sporcunun yer aldığı iki haftadan fazla süren etkinlikleri tek bir hata olmadan başarsalardı, Batı’da bir takdir olmayacaktı, bunun yerine Batılı haber izleyicilerine Oyunların zayıf, sıkıcı veya olması gerekenden daha az önemli olduğunu iddia eden hikâyeler anlatılacaktı. Bunu ne siz ne de ben kabul etmemeliyiz. Burada, 2022 Olimpiyatları’nın tamamlanmasıyla Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa’da haber okuyucularına olumsuz haber veren birkaç örnek verelim.

Washington Post, iki haftadan fazla süren Oyunların, “Çin’in spor, teknoloji ve sosyal kontroldeki hünerini göstermekle beraber, demokratik ülkelerle olan birçok diplomatik anlaşmazlığa karşı uzlaşmaz tutumunu yansıtan dikkatlice uygulanan bir senaryoyu” sergiledikten sonra sona erdiğini yazdı. Boston Globe gazetesi de okuyucularını, “beş Olimpiyat halkasının, sporcuları yasaklanmış iki hafta boyunca kentten ve dünyadan tecrit eden tel örgünün bir parçası olabileceği” konusunda bilgilendirdi. Bunlar, kaygının, tecridin, tartışmanın ve nihayetinde sona ermiş olmanın rahatlığının damgasını vurduğu Oyunlardı. Britanya’dan Guardian gazetesi, “Oyunların, özellikle sporcuların, yetkililerin ve gazetecilerin ana hat Çin ile etkileşimine izin verilmediği anlamına gelen olağanüstü kapalı döngü sisteminin söz konusu olduğu diğer sebeplerin hafızalardaki yerini koruyacağında” ısrarcı oldu.

Son olarak Almanya’dan Deutsche Welle gazetesi de, “katı biçimde korunma ve sürekli olarak testle, koronavirüs vakalarının sayısının asgaride tutulduğunu” iddia etti. Almanya’nın alp disiplini kayak direktörü Wolfgang Maier, yarışmaların sondan bir önceki gününde, “Artık herkese gına geldi ve buradan kurtulmaya bakıyor.” dedi. Bu isim tanıdık geliyorsa öyle olmalıdır. Maier, Olimpiyatlar başlamadan günler önce, Çin’de adı bilinmeyen insanların koronavirüs testlerini değiştirebileceğinden korktuğunu, böylece Çin’in hoşlanmadığı sporcuların “Oyunlardan çıkarılabileceğini” çünkü Çin’deyken “kusurlu şekilde despotizme maruz kalan sporcular için koruma olmadığını” söylerken korkunç bir muhakeme eksikliği göstermiş, ancak neredeyse hiçbir eleştiriyle karşılaşmamıştı. Tek bir kişiye bile bu şekilde davranılmadığına göre Maier’e bu temelsiz ve profesyonel olmayan iddiayı geri çekmek isteyip istemediğini sormak istiyorum. Aynı zamanda Batı’daki ana akım haber ajanslarına bu iğrenç söylemi, kanıt talep etmeden niçin benimsediklerini sormak istiyorum. 

BATILI MEDYA KURULUŞLARININ MANİPÜLATİF HABERLERİ

Kısacası birçok Batılı haber kuruluşu kasten Soğuk Savaş dönemini hatırlatan bir anlatı yaratma peşindeydi: Karanlık ve başkalarına güvenmeyen bir ulus, kazanmak veya eleştirmenleri susturmak için hile yapabilir. Etkinlikler on altı gün sürdü ve bu iddiayı destekleyecek tek bir örnek bile olmadı. Fakat yapılması gerekeni yapmak isteyen yeteri kadar gazeteci bulma konusunda iyi şanslar; Oyunların organizatörlerini, sporcuları, yetkilileri, gazetecileri ve Çin halkını güvende tutacak özenle hazırlanmış bir sistem oluşturduğu için takdir edin. 

Bu oyunları tanımlayan “kapalı döngü” sisteminden daha azı görevi ihmal olurdu, sporcuların bu Olimpiyat oyunları güya normal zamanlarda yapılıyormuş gibi devam etmesi hiçbir şekilde uygun olmazdı. Aynı şekilde, Çin halkının çoğu kamusal davranışta yasal kısıtlamaların olmadığı ülkelerde yaşayan, bütün dünyada 90 farklı yerden insanlarla etkileşime girmesi potansiyel olarak tehlikeli olurdu. 

Çin hükümeti ve Oyunların organizatörlerinin son birkaç haftada iki ana hedefi vardı: Çin halkının sağlığını korurken, 2022 Kış Olimpiyatlarını sporcular ve yetkililer için mümkün olduğu kadar eğlenceli hale getirmek. Onlar her iki hedefe de ulaştı. Bunun için hiç kimseye özür borçlu değiller, özellikle de Batılı gazeteciler ve Oyunlar sırasında en kötüsünün olacağından korkmamızı isteyen bazı kayak yetkililerine.