CGTN / Abhishek G Bhaya

Son yıllarda bazı Batılı ülkeler ve medya Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ile ilgili bir takıntı geliştirdi. Pazartesi günü Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Britanya, Avrupa Birliği (AB) ve Kanada, Xinjiang’da sözde “insan hakları ihlalleri” iddiasıyla Çinli yetkililere karşı yaptırımlar uygulanması için birlikte hareket etti.

Bu karar, ABD ve müttefiklerinin, aylardır Çin’i Xinjiang bölgesinde Müslüman Uygur nüfusa karşı “soykırım”, “zorla çalıştırma” ve “insan hakları ihlalleri” suçlaması yönelterek, birlikte ve insafsızca siyasi ve medya kampanyası yürütmesinden sonra alındı.  

Beijing yönetimi, bu icat edilmiş suçlamaları “uydurma” ve bir “karalama kampanyasının” kirli parçası olarak çürüttü ve reddetti. Aynı zamanda bağımsız haber sitesi Grey Zone, Alman vatandaşı Adrian Zenz’in yönlendirdiği verileri ve hayali suçlamalarını sistematik olarak ortaya koydu. 

Öyleyse ABD ve onun Batılı müttefikleri, temelsiz suçlamalara dayanan bu tür zehirleyici bir kampanyaya niçin öncülük ediyorlar?

Daha önce ABD yönetimi ve ordusuyla yakından çalışmış Amerikalı mühendis ve bilim insanı Robert Vannrox’a inanılacak olursa, Xinjiang konusunda sürekli olarak yürütülen bu kampanya, Washington yönetiminin yükselen Çin korkusu ve Beijing’in, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin başarısının anahtarı olduğu bölgede istikrarsızlık yaratmak amaçlı büyük bir stratejik planın parçası olarak ortaya çıktı. Vannrox, Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinde yaşadığı Zhuhai bölgesinden CGTN’e çevrim içi verdiği röportajda, “Çin karşıtı hikâye, gerçekte hiçbir surette böyle bir şey yapmadığında, Xinjiang bölgesindeki Müslümanlara karşı sempati gösteriyormuş gibi görünüyor. Bu kampanya nefret, sorun, huzursuzluk ve yıkım yaratmak için tasarlandı.” dedi.

Vannrox, “Gerçek bir sempati yok, gerçek bir endişe yok. Bu hikâyeden sadece bir nefret çıkıyor. Ve bu hikâyeyle birlikte geniş bir yelpazede, nefret dolu diyaloglar ortaya çıkıyor ve hepsi bir araya geldiğinde, dinleyiciyi nefret ve öfkeyle dolması için aldatıyor.” diye konuştu. Vannrox, şu anda birkaç Batılı şirket için Ar-Ge ve imalat yapan, tedarik zincirini yöneten Zhuhai merkezli Smoking Lion şirketinin CEO’su olarak çalışıyor.

KUŞAK VE YOL İNİSİYATİFİ’NİN BAŞARISI ABD İLE BATI MEDYASINI RAHATSIZ EDİYOR

Röportaj için giydiği geleneksel Xinjiang nakışlı tişörtünü gururla gösteren Vannrox, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ni, Çin, Rusya, Orta Asya ve Avrupa için bir bağlantı merkezi haline getirecek stratejik konumu yüzünden bölgenin, Kuşak Yol İnisiyatifi çatısı altında benzeri görülmemiş bir büyümeye hazırlandığını ifade etti.

Kuşak Yol İnisiyatifi’nin kara bağlantısının, ABD’nin uzun vadeli Çin’i deniz hâkimiyeti ve deniz ablukasıyla kontrol altına alma stratejisini tamamıyla dengeleme potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Vannrox, Xinjiang’ın, Kuşak Yol İnisiyatifi’nin başarısı için vazgeçilmez olmasının ABD’li siyasetçiler ve Batı medyasının hedefi olmasının nedeni olduğunu vurguladı. 

“Kuşak Yol İnisiyatifi altında yatırımlar ve altyapı (gelişimi) bu bölge için büyümenin patlamasına yol açacak. Sadece zengin bir bölge olmayacak, ‘Dubai zenginliğine’ kavuşacak. Batı bunu istemiyor.” diyen Vannrox, Xinjiang’ın gelişimi ile Çin karşıtı hikâye arasında doğrudan bir bağ olduğuna dikkat çekti. Vannrox, “Xinjiang’a ne kadar Çin yatırımı akarsa, Çin karşıtı propaganda sesi o kadar yüksek olacak.” ifadesini kullandı.

Vannrox şunları söyledi:

“Batı, Xinjiang sakinleri ve Çin hükümeti arasında engeller koymak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Batı medyası Çin’in Müslümanlar ile savaşmasını istiyor gibi görünüyor. Onlar, Çin’in, Çin toplumuna ve Müslüman toplumuna yardım etmesini ve bütünleşmesini istemiyorlar. Batı, bütünleşme istemiyor. Onlar kendi amaçları için durgunluk, çatışma, kargaşa ve çöküş istiyorlar.”

HARİTALAR HİKÂYEYİ ANLATIYOR

Vannrox, hipotezini açıklamak ve kanıtlamak için birkaç haritaya göndermede bulundu. Kuşak Yol İnisiyatifi’nin kapladığı alanı özetleyen bir haritadan örnek vererek, Kuşak Yol İnisiyatifi planının iletişim, ulaştırma, toplum, milletler ve endüstrinin birlikte bütünleşmesini nasıl kapsadığından bahsetti. Vannrox, “Kuşak Yol İnisiyatifi, duvarları yıkmak, engelleri kaldırmak ve Çin’i kuşatan toplumları açmak için tasarlandı. Asıl amaç, Çin’in, zengin milletlerle kuşatılması. Bugünkü Almanya, İsviçre ve Britanya gibi. Bunun birlikte çalışan bir etkisi var, bütün tarafların yararına.” dedi.

Bir başka harita, Kuşak Yol İnisiyatifi’nin kara bağlantısının, esasen Çin, Rusya ve İran’ı nasıl bir araya getirdiği iddiasını basitleştiriyor. Bu üç ülke, ABD liderliğinde egemen dünya düzenine direndiği için Batı’nın ve ABD’nin karalama kampanyalarına maruz kalıyorlar.

Vannrox, “Bütün ayrıntıların anlaşılmasını kolaylaştırdığınızda, Kuşak Yol İnisiyatifi’nin Asya’yı birleştirdiğini görebilirsiniz ve bu doğrudur. Rusya, Çin ve İran, tek bir çekirdek blok olarak bütünleşiyor. Birleşik, güçlü bir Asya.” ifadesini kullandı.

Görünüşte dengesiz ve tehlikeli küresel durumdan korunmak için bu birleşmeyi gerekli gören Vannrox, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Washington’ın derinliklerinde ideolojik, dindar ve diğer iyi finanse edilmiş insan kümeleri var. Bu insanlar, kapsayıcı değil, dışlayıcı bir dünya görüşüne sahipler. Diğer bir ifadeyle, bazı büyük ebeveynlerin çocukları yönetmesi gibi, tüm dünyanın ABD tarafından yönetildiği bir dünya görüşüne sahipler. Ve ABD tek başına genel olarak her şeyi yönetiyor ve bu görüş tehlikeli.”

Bu hedefe ulaşmak için ABD (müttefikleriyle birlikte) diğer potansiyel güçleri tecrit etmek istiyor, Çin asıl düşman. “Bir kere tecrit ettiğinde ve tek kaldığında, ister Sivil Toplum Kuruluşları ile veya isterse renkli devrimlerle ya da askeri müdahale yoluyla tam bir sıcak savaşla onlara geniş bir yelpazede saldırarak, amaç bölmek ve fethetmek’’ diyen Vannrox, bunun, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman General Heinz Guderian’ın uyguladığı yıldırım saldırı stratejisiyle olan paralelliğine dikkati çekti. 

Vannrox, “Washington’daki yeni muhafazakâr düşünce kuruluşlarının’’ Çin’e karşı propagandasını yaptığı ABD’nin “çevreleme eğrisi” stratejisini başka bir harita ile anlatarak, bu fikrini detaylarıyla gösterdi.

“TEHLİKELİ FANTEZİ” BAŞARISIZLIĞA MAHKUM

“Bütün su ve deniz erişim noktalarına bir tecrit duvarı yaratma niyetini açıkça görebilirsiniz. Bu, Çin’in doğrudan saldırılar için zorla tecrit edilmesine olanak sağlayan bütün iletişim, yazılım, ses ve video bağlantılarının kaldırılmasıyla birleştiğinde ortaya çıkıyor, bundan Batı medyasında bahsedilmedi.” açıklamasını yapan Vannrox, ABD’nin, dünyanın “tek süper gücü” olma statüsünü yeniden kazanabilmesini garanti edecek, “Çin’i bastırma” stratejisine bakılmasını önerdi.

Bu düşüncenin basitçe iki boyutlu bir hayal olduğunu işaret eden Vannrox, “Kuşak Yol İnisiyatifi, tüm çevreleme stratejisini pas geçiyor. Çin artık tecrit edilemez. Artık yalnız değil. Artık Batılı deniz güçlerinin insafına kalmış değil. Şimdi fiziksel olarak Rusya ve İran nüfus merkezleriyle birleşmiş durumda ve zengin Avrupa’nın ticaret yolları açık ve engelsiz. Bu (Çin için) güçlü, sağlam ve olumlu bir durum.” diye konuştu. 

Ve Xinjiang’ın, Kuşak Yol İnisiyatifi’nin ana kapısı olarak stratejik konumunun, alternatif Amerikan stratejisinin odak noktası haline geldiğini aktaran Vannrox, “Xinjiang’ın Çin’de nerede olduğuna bakın ve bir de haritaya bakın. Çin’i tecrit etmeyi ve ona hükmetmeyi arzulayan biriyseniz, Kuşak Yol İnisiyatifi ana kapısını kapatmak için elinizden gelen her şeyi yapardınız.” dedi. 

Vannrox, ABD’nin stratejisini, başarısız olacak “tehlikeli bir fantezi” olarak tanımladı. 

“Propaganda ister gizli, isterse vekâlet yoluyla veya doğrudan düşmanlıkla olsun, askeri eylemin zeminini hazırlıyor. Bu tekrar eden bir formül ve gerçek zamanlı olarak izliyoruz. Bunun olmasını izliyoruz ve şu anda bu oluyor.” diyen Vannrox, Xinjiang bölgesiyle ilgili acımasız medya ve siyasi suçlamalara atıfta bulunarak, “Ancak Çin bir üçüncü dünya çöplüğü değildir. Bu askeri hedefin olabileceğine inanmak bir fantezidir. Tarihi bir temele dayanmıyor. Bir gerçeğe dayanmıyor. Çin’in ne olduğu ve neyi yapabileceği hayallerine dayanıyor. Bu fantezi yanlış ve tehlikeli.” uyarısında bulundu.

ABD ve Batı stratejilerinin Xinjiang’da başarılı olmasını niçin öngörmediğini açıklayan Vannrox, yerel Uygurların buna karşı çıktığını ve Xinjiang sakinleri ve şirketlerinin son zamanlarda, Xinjiang ile ilgili uydurma iddialarda bulunan Alman vatandaşı Adrian Zenz’e karşı yasal şikâyetlerde bulunduğundan bahsetti.

Vannrox sözlerini şöyle tamamladı:

“Xinjiang’da herhangi bir çatışma çıkmayacak. Çin güçlü, becerikli, yetenekli ve layıkıyla yönettiği için değil. Hayır, Xinjiang sakinleri artık buna izin vermeyeceği için. Bu yüzden, Xinjiang sakinlerinin karşı çıkması şaşırtıcı değil. Xinjiang sakinlerinin ne düşündükleri ve neye inandıkları konusunda aklımda bir soru işareti yok. Onlar, bu çılgın fanatik dinci köktenci aşırılık yanlılarının bu yalan saldırılarından yoruldular.’”