Global Times / Zhang Tengjun

Zurich Insurance şirketi Z şeklindeki logosunu, harfin mevcut Rusya-Ukrayna çatışmasında Rusya’ya verilen desteğin sembolü haline gelmesinden sonra sosyal medyadan sildi. Reuters ajansına göre, şirket yanlış bir şekilde Rusya’yı destek verdiklerinin düşünülmemesini istediğini belirtti. Ajansın haberine göre, “Z” harfi çatışmaya katılan Rus askeri araçları üzerine işaret olarak yazılıyor ve savaşı destekleyen Ruslar tarafından benimsendi.

Batı çok ileri gitmiş görünüyor. Zurich Insurance dışında Avrupa’nın başka kesimleri de “Z” harfini suçladılar. Örneğin, iki Alman eyaleti cumartesi günü Rus ordusu tarafından kullanılan “Z” sembolünün kamuya açık yerlerde sergilenmesini yasakladı. Litvanyalı iki milletvekili Rus askeri sembolü “Z”nin ülkede yasaklanmasını istedi.

“Z” harfi ile ilgili bu tür hareketler internet kullanıcıların alaylı yorumlarını tetikledi. Bunlardan biri, bu mantığa göre Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in içinde Z harfi olduğu için soyadını değiştirmesi gerektiğini yazdı.

BATI RASYONELLİKTEN UZAK

Batı’nın “Z” sembolüne getirdiği yasak Rusya fobisini ortaya koyuyor. Ukrayna krizinden bu yana Rusya ile ilgili kültür, spor ve sanatların tamam etkilendi. Örneğin, Rus besteci Tchaikovsky yasaklandı, Rus kedileri de. Bu kez “Z” harfi hedef alındı. Batı’nın Rusya fobisi bir “delilik” düzeyine ulaşma eğilimi gösteriyor. Bu Batı’nın kültür alanında Rusya’ya karşı zorbalık yapması. Böyle bir duygu halinde, Batı’da herhangi bir rasyonel ve uygun sesin duyulması neredeyse imkânsız.

Batı kamuoyunu bu şekilde kışkırtarak, Rusya’yı izole etmek amacıyla birleşik bir cephe kurmayı ümit ediyor. Bunun nedeni asıl olarak Batı’nın güç, statü ve uluslararası etkisinin azalmakta olması ve Rusya’ya karşı duydukları endişenin artmasıdır. Algıladıkları tehditler ya da meydan okumalara karşı, Rusya ile tek başlarına mücadele edecek kadar güçlü değiller ve yanlarına daha fazla ülkeyi çekmeye ihtiyaçları var.

AVRUPA, RUSYA İLE YÜZLEŞMELİ

Batı’nın pratikleri endişelerinin tezahürü. Rusya-Ukrayna çatışmasının özü Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) liderliğindeki NATO arasındaki güvenlik çelişkileridir. ABD ve Avrupa şimdi doğrudan askeri müdahaleden kaçınmak için ellerinden geleni yapıyor. Bu onların Rusya ile bir savaş başlatırlarsa kendilerini felakete atacaklarından endişe ettiklerini gösteriyor.

Mevcut duruma göre, Batı’nın “Z” harfini yasaklama gibi küçük numaralarının hiçbir etkisi olmayacak. Rusya-Ukrayna çatışmasının nasıl gelişeceği asıl olarak gerçek savaş alanına bağlı. Çatışmanın, Batı için tamamen uygun olmayan belirli tavizlerle bitmesi bekleniyor. Batı’nın numaraları kafaları açık ve hedeflerine ulaşmaya kararlı Rusları etkilemeyecek.

Batı için böyle numaralar yapmanın bir anlamı yok. Batı kamuoyu ayrıca bu tür fikir ve duygularla yanlış yönlendirilecek. Rusya-Avrupa ilişkisi gelecekte sıkıntılı olabilir. Avrupa’nın başka yere gidemeyecek bir komşu olan Rusya ile yüzleşmesi gerek. Güçlü Rusya karşıtı duygulara sahip Avrupa’nın artan endişeler ve jeopolitik karmaşıklıkla başa çıkması gerekiyor. Bunun Avrupa’ya bir faydası dokunmayacak.