CRI Haber Merkezi / Sheng Yuhong

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Hong Kong polisinden dün yasa dışı mitinge katıldıkları için gözaltına alınan kişileri serbest bırakma talebinde bulundu.

Bazı internet kullanıcıları, Blinken’in paylaşımının altında yaptığı yorumlarda, ABD’den Washington’un skandallarını ifşa ettiği için gözaltına alınanları serbest bırakmasını, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange için yaptığı iade başvurusunu geri çekmesini istedi.

Antony Blinken, Hong Kong polisinin yasaları ihlal edenlere yönelik hukuki adımlarına müdahale etmeye çalışırken, Batılı internet kullanıcılarının gerçek belgeleri ifşa ettiği için tutuklanan Julian Assange’ı serbest bırakma talebini yanıtsız bırakıyor. Bu da ABD’nin hukukun üstünlüğü konusundaki çifte standardının açık bir örneği…

2010 yılında WikiLeaks adlı internet sitesinde ABD yönetiminin Afganistan ve Irak savaşlarında yaptığı işkenceler ile sivillere yönelik saldırılarına dair gizli belgeler açıklandı. Assange, bunun ardından da Washington’un bir dizi skandalını ifşa etti. Julian Assange adına 18 suçtan dava açıldı. Haziran 2012’de Assange, Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne siyasi sığınma talebinde bulunmak zorunda kaldı. Assange, Nisan 2019’da Ekvador’un Londra Büyükelçiliği tarafından İngiliz makamlarına teslim edildi. ABD, bunun üzerine iade başvurusunda bulundu.

İngiliz mahkemeleri, ocak ayında ABD’nin başvurusunu Assange’nin ruh sağlığının kötü olması nedeniyle reddetti. Washington, karar nedeniyle “hayal kırıklığına uğradıklarını” ve temyize gideceklerini açıkladı.

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili üyesi Tulsi Gabbard, 2019 yılında yaptığı açıklamada, “WikiLeaks’in açıkladığı belgeler, Amerikan halkına neleri bilmesi gerektiğini, ABD ordusunun Orta Doğu’da neler yaptığını gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

İnsan hakları aktivistleri de ABD yönetiminin Assange’a yönelik girişimlerini “demokrasiye darbe” olarak niteledi.

Bay Blinken ve çevresindekiler bu çağrıları duymuyor mu? Demokrasi ve özgürlük bahanesiyle Hong Kong’da kaos yaratmaya çalışan Çin karşıtı kişilere destek verirken, Batılıların demokrasi ve özgürlük çağrılarına niçin gözlerini ve kulaklarını kapatıyorlar?

Bay Blinken, binlerce kilometre ötenizdeki Hong Kong ile ilgili meseleler için endişe etmekten vazgeçin, evvela WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’nin serbest bırakılması taleplerine yanıt verin.