Çin aleyhine defalarca yalan haberler uydurduktan ve Çin’in ulusal çıkarlarına zarar verdikten sonra, BBC World News kanalı Çin’de yasaklandı.

29 Ocak 2020’de BBC’nin Çince sayfasında başlığında Çin’e hakaret anlamındaki “Wuhan Pnömonisi” ifadesi geçen bir makale yer aldı.

Makalede, oldukça gülünç bir üslupla o dönemde Çin’de meydana gelen salgına ve insanların karşı karşıya kaldığı acil duruma dair endişeler anlatıldı.

11 Şubat’ta BBC’nin yasaklandığı gün, başlıktan içeriğe kadar tahammül edilmesi güç olan bu makale, BBC Çince sayfasının resmî Facebook hesabından yeniden paylaşıldı.

Söz konusu makale, geçen yıl yayımlandığında virüse ilişkin ifadelerin yeterince düzgün olmadığı söylenirse, şimdi bir yıl aradan sonra, BBC’nin aynı haberi revize etmeden paylaşılması nasıl açıklanacak?

Buna benzer olarak, 12 Şubat günü saat 20.00’da, BBC Çince’nin sosyal medya hesabında da tartışmalı bir paylaşım yer aldı. Bu paylaşımda, Avustralya’nın salgın sırasında sınırlarını kapatması nedeniyle, Asyalı turistlerin önceki yıllarda olduğu gibi Bahar Bayramı tatilinde ülkeye seyahat edemedikleri, bu nedenle “yerli turistlerin rahatladıkları” ve “dağ manzaralarının tadını çıkardıkları” belirtildi.

Paylaşılan haberde BBC, Avustralyalı bir yetkilinin önceki yıllarda söz konusu turistik noktaları ziyaret eden Asyalılar arasında en çok Güney Korelilerin olduğuna, Çinlilerin sayısının da az sayılamayacağına ilişkin ifadelerine de yer verdi.

Dünyaca ünlü bir medya kuruluşu olan BBC’nin bu tür davranışları sadece gülünç olmakla kalmıyor, kurumun “ırkçı” yüzünü daha da açıkça dünyaya gösteriyor.

Aslında şu aşamada, salgın karşısında çaresiz kalan Çin değil, İngiltere’nin kendisi. Kendi sorununu çözemeyen İngiltere, halen salgınla boğuşurken, BBC Çinlilerin yeni yılına hakaret ediyor. Bu, çok sayıda internet kullanıcısının da tepkisine yol açarken, yorumlarda BBC’nin makalesinde yer alan Çinlilere yönelik “Hiçbir zehir size zarar vermesin” dileğinin, aslında İngilizler için daha uygun olduğu belirtildi.

Diğer yandan, BBC’nin haberi Avustralya’yı da mutlu etmedi. Çünkü Asyalı turist sayısının büyük ölçüde azalması, Avustralya’nın turizm sektörünü ve ilgili diğer sektörlerini ciddi şekilde etkiledi. Bu durum yerli halkı neden rahatlatsın ki?