Global Times / Navjot Singh

Bugünün “yalan haberler” çağındaki sorunu şu ki, haberleri okumazsanız bilgisizsinizdir, haberleri okursanız, yanlış bilgilendirilmişsinizdir. Güvenilirlik söz konusu olduğunda denge nerede yatıyor? BBC gibi Batılı medya kuruluşlarının yanıtlaması gereken ana soru bu ve sadece Çin değil, diğer ülkeler tarafından da yasaklanmak istemiyorlarsa bunu düzeltmeleri gerekiyor.

Bazı Batılı medya kuruluşları, BBC’nin Çin’de yayın yapmasının yasaklanmasının, Britanya medya düzenleyicisi Ofcom’un, Çin Küresel Televizyon Ağı’nın (CGTN) lisansını iptal etmesine, Çinli yöneticilerin “kısasa kısas” eylemi olduğunu söylüyorlar.

Nedenlerin bunun ötesinde olduğuna inanıyorum ve gerçek şu ki, BBC gibi haber kaynaklarının, gerçek olmayan haberleri yazmayı ve ifşa etmeyi durdurması ve kurgudan ayırmayı bırakması için her zamankine göre daha fazla çalışması gerekiyor. Çin karşıtı söylemi dile getiren Britanya merkezli gazetecilerin bazılarının Çin’e gidip gitmediklerini merak ediyorum. Ve hatta Çin’de olsalar da, o zaman her zaman insan haklarına odaklanmaktan ziyade Çin’de olan iyi şeyleri yazması gerekmiyor mu?

BBC AÇIKÇA ÇİN YARGI SİSTEMİNİ KÖTÜLÜYOR

Çin’deki 15’inci yılımda, asla herhangi bir insan hakları ihlali görmedim ve duymadım. BBC’nin (ve diğer Batılı medya kuruluşlarının) verdiği haberler, Çin’in güya, masum insanların sebepsiz yere içeri atıldığı tehlikeli bir yer gibi görünmesini sağlıyor. Diğer herhangi bir ülke gibi, Çin de sadece suç işlemiş insanları hapse atıyor. Bu yüzden, BBC açıkça Çin yargı sistemini kötülediği zaman, Çin’de suç işleyen Batılıların cezalandırılmasını “siyasi baskı” ve “insan hakları ihlalleri” gibi ayrım gözetmeksizin etiketlediğinde ve onlara televizyonda Çin’e saygısızlık yapılmasına olanak sağladığında, o zaman haberlerinizin güvenilirliğini gerçekten sorgulamanız gerekiyor.

Niçin bir ülkeyi kötü gösterelim? BBC’nin bu tür bir haberi mantıklı değil. Bununla birlikte, BBC, şu anda Çin’de yasaklanmış olsa bile, ne yazık ki BBC’nin Çin hakkındaki korkunç haberlerini ve davranışlarını değiştirmek mümkün değil.

BBC, yıllardır Çin’i en çarpıtılmış şekilde sunarak, haydut ve totaliter bir rejim olarak yanlış biçimde gösterdi. BBC zihniyetinin en son örnekleri arasında, Hong Kong’daki şiddetli protestoları demokrasi için bir bahane olarak göstererek büyüleyici hale getirmek, Hong Kong’da bu tür yıkıcılığa sebep olan suçlulara zaman kazandırmak ya da Çin’in, Covid-19 salgınını nasıl aştığı konusunda ayrıntılı (olumlu) haberler sunmamak yer alıyor. Her vakit olumsuz haberlere odaklanırsanız ve birkaç seçilmiş bireyden alınma bakış açısıyla olumsuz bir insan hakları bakışına doğru meylederseniz, o zaman bu nasıl güvenilir haberler olarak sınıflandırılır? 

Çin’de çoğu insan farkında olmayabilir, fakat gerçekte Britanya’da, BBC’nin nasıl finanse edilmesi gerektiği konusunda reform yapmak isteyen bazı grupların ayrı bir hareketi var (Britanya’da, yasal olarak canlı televizyon izlemek isteyen insanlar, BBC’yi finanse etmeye yönelik bir televizyon lisansı için ödeme yapmalı).

BBC NEFRETİ KIŞKIRTIYOR

Bunun sebebi, bazı Britanyalıların BBC’nin yanlı olmasına sadece kayıtsız kalması değil, aynı zamanda aktif olarak bu tutuma karşı çıktıklarına dair bir düşünce var.  Bu, yıllardır azalan güveninin ortaya çıkardığı bir sonuç. Böylece, BBC ile diğer Batılı medya kuruluşlarının yasak konusunda haber verirken, gerçek, önemli sayıda sıradan Britanyalının açıkça alkış tuttuğu ve övdüğü ayrıca Britanya’da da olmasını istediği Twitter ile Facebook gibi sosyal medya platformlarında görülebilir.

BBC, düzenli olarak bu saldırıları önemsiz gibi gösteriyor ve genel olarak herhangi bir şiddet patlamasını, sadece Çin, güçle misilleme yaptığında (ve yapmadı) “başlayabilecek” bir hikâye olarak ele alıyor. Çin kendini savunmak zorunda kaldığında, BBC sıklıkla, Çinli siyasetçileri ve onun silahlı güçlerini -dünyanın en ilkeli ve insan hakları dostu ordusunu- yıkıcı, tehlikeli ve kontrolcü olarak gösteriyor.

Bu durum ne yazık ki, Britanya halkı arasında Çin karşıtı duygular yaratıyor ve Covid-19 salgını başladığından bu yana Britanya ile diğer ülkelerde Çin halkına doğru nefretin arttığını görüyoruz. Çin ile ilgili tamamıyla adil bir yorum, sorunun BBC’nin yanlı olması değil, ancak BBC’nin temelsiz nefreti kışkırtması olduğudur.

BBC gibi Batılı medya kuruluşları, nefreti körüklememek için çok dikkatli olmalı ve ne kadar yaygın olursa olsun, güvenilir haberlerin temelsiz iddialar tarafından yoldan çıkarılmamasını sağlamalıdır.