Xinhua

Bazı bağnaz Batılı medya kuruluşlarının cımbızlamaya başvurarak Çin hakkında haber vermesi görülmedik bir durum değil ve BBC’nin yakında yayınladığı bir program, yayıncının, mantıksal yanılgıya bakmaksızın Çin’i karalamak için nasıl bu tür teknikleri kullandığını bir kez daha gösterdi.

BBC’nin, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesindeki “zorla çalıştırma ve asimilasyon” iddialarıyla ilgili son haberinde ortaya çıkardığı “yeni zorlayıcı kanıtların” aslında Çin’in ulusal yayınından eski klipler olduğu görüldü. BBC, ülkenin bölgedeki yoksulluğu sona erdirmeye yardımcı olmadaki gayretleri hakkında yalan söylemek için bu tür malzemeleri cımbızladı.

Çin Merkez Televizyonu’nun (CCTV) 2017 yılında yayınladığı bir habere göre, Çin’in, daha zengin doğu ve güney bölgelerdeki iş fırsatları imkânlarını sunmak amacıyla Xinjiang’da yoksullukla mücadele yaklaşımına uygun biçimde, Anhui eyaletinden bir çalışma ekibi ülkenin doğusundaki kıyı eyaletlerinde yer alan şirketlerde çalışacak kimseleri bulması için Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne gönderildi. Ancak BBC programında yayının bazı kesimlerini kırptı ve yanlış anlatısına uyması için onları kendi yararına olacak şekilde kullandı. BBC programında, fabrikanın dış görünüşünün şüpheli görüntülerini kullanarak, Xinjianglı işçilerin zorla kitlesel yer değiştirme planının bir parçası olarak Anhui’ye getirildiğini ve fabrika binasını terk edemediklerini iddia etti. 

Delil olarak sunulan bir görüntüde, 19 yaşında Xinjianglı gönülsüz bir kız olan Buzaynap’ın, işe alım görevlilerine evde kalmayı tercih edeceğini söylediğini gösterdi. Ancak bu hiçbir şekilde, onların evlerini terk etmeye “zorlandığı” gösterecek bir kanıt değildir. Yerli genç bir insanın, farklı diller, yiyecekler ve yaşam alışkınlıklarının getirdiği zorlukların üstesinden gelmek zorunda kalacakları binlerce kilometre ötedeki kentlerde çalışmaya gitmek için evlerini terk etme konusunda çekingenlik hissetmesi çok doğaldır. Aslında, göçmen işçilerin hiçbiri evlerini terk etmeye “zorlanmıyor”. Hükümetin sunduğu fırsat programlarına katılmayı seçenler, yaşadıkları yerde elde edebilecekleri gelirden daha fazlasına kavuşmanın faydasını görüyor. Onlar ayrıca, istedikleri gibi evlerine gidebilir veya gelirlerini aileleriyle paylaşabilirler. 

BBC GÜVENİLİRLİĞİNİ KAYBEDİYOR

Çin hükümeti, daha az gelişmiş ve uzak bölgelere yardım etmek için, varlıklı bölgelerin daha az gelişmiş bölgelere yardım etmesi görevi kapsamında bir eşleşme destek mekanizması programını uygulamaya başladı. Xinjiang’ı daha belirgin biçimde ele alırsak, Çin genelinde, toplam 19 eyalet ve belediye Xinjiang’ın farklı kesimleri için eşleşme desteği sağlıyor. Anhui eyaletindeki şirketler, fabrikalar kurdular ve Xinjiang’daki Hotan bölgesinden insanlara iş fırsatları sundular.

Eşleştirme desteği programı genellikle daha iyi maaşlı stajyerliği ya da bölgede yetersiz işler sağlamayı kapsar. Eşleştirme desteği programı, Xinjiang sakinlerine tecrübe kazanmaları ve beceri edinmeleri fırsatı sunuyor, böylece kendi bölgelerine döndükleri zaman ya kendi işlerini kurabilirler ya da vasıflı işçi olarak yerel şirketlerde çalışabilirler.

Hefei bölgesinde Kasım 2017’de bir yıllık stajyerlik programına katılan Aynur Mehmet, eğitimini tamamlayıp evine döndüğünde 50 bin yuan (7 bin 716 dolar) getirdiğini ve bunun, Xinjiang sakinlerinin kişi başına harcanabilir gelirlerinin iki katından fazla olduğunu söyledi. Aynur Mehmet, Hotan ilinin Pishan ilçesine bağlı köyünde annesine küçük bir dükkân açmasına yardımcı olmak için 25 bin yuan ayırdı. Paranın geri kalanını da günlük harcamaları ve kardeşinin okul masrafları için tuttu.

Dikkat edilmesi gereken husus, bu tür eşleştirme programları ülkenin farklı bölgelerini kapsıyor ve yıllardır uygulanıyor. Bu programdan yararlanan bölgeler arasında Tibet, Qinghai, Guizhou ve diğerleri de yer alıyor. Xinjiang ve yerli halk özellikle “hedefe konulmuş” değil. Bu yüzden, BBC’nin, Xinjiang’daki etnik azınlıkları asimile etmek amacıyla başka yerlere götürmek için Çin’in bir “planı” olduğu yönündeki uydurmaları tamamen asılsızdır. 

BBC’nin programında gazeteciler, bugün nasıl yaşadıklarını göstermek için Xinjiang bölgesinden Anhui eyaletinde çalışan ya da çalışmış olan tek bir kişiyle bile röportaj yapmadılar. CCTV’nin, Buzaynap’ın, iki yıl sonra kendi bölgesini mutlu ve kendinden emin şekilde ziyaret etmesiyle ilgili yaptığı haberden, BBC’nin programında asla bahsedilmedi.

BBC programında, CCTV’nin görüntülerini keserek, kelimelere farklı anlamlar katarak ve seçici bir şekilde görüntülerin bazı bölümlerini kullanarak seyircisini aldattı. Bu kadar keyfi bir şekilde sözde kanıtlar uydurmak sadece BBC’nin güvenilirliğini kaybetmesine yol açacaktır.