Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi, BBC World News’in Çin’deki yayınlarına içeriklerin ilgili düzenlemelere aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle izin verilmeyeceğini açıkladı.

Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi, BBC World News tarafından yapılan yayınların, radyo ve televizyon idaresine dair yönetmelik ile yabancı kanalların uydu yayınlarına yönelik yönetmeliğin ilgili kuralları ile haberlerin doğru ve adil olması şartını ihlal ettiği ve Çin’in ulusal çıkarlarını ve birliğini baltaladığı gerekçesiyle BBC World News’in Çin’de yayın yapmasına izin verilmeyeceğini, kanalın yayın başvurusunun bir yıl süreliğine kabul edilmeyeceğini duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Departmanı, daha önce BBC’den salgınla ilgili yalan haberler yapmak suretiyle Çin’in itibarını zedelemeyi bırakmasını talep etmişti.

BBC’den yapılan açıklamada, kurumun “yalan haber üretmediği” ve “dünyanın en güvenilir haber kanalı” olduğu savunulmuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin de 5 Şubat’ta yaptığı açıklamada, BBC’nin Çin’le ilgili yaptığı yalan haberler nedeniyle özür dilemesi gerektiğini söylemişti.

Çin’in İngiltere’deki Birinci Müsteşarı Ma Hui de 8 Şubat’ta video konferans yöntemiyle BBC Haber Dairesi Başkanı Jonathan Munro’yla bir görüşme yapmış, BBC’nin son günlerde Covid-19 salgını ve Xinjiang konularında yaptığı haberlerin gerçek dışı olduğunu belirtmişti.