Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi, bugün yaptığı açıklamada, BBC World News’in Çin’deki yayınlarının durdurulduğunu duyurdu.

Karara gerekçe olarak, BBC World News tarafından yapılan yayınların, radyo ve televizyon idaresine dair yönetmelik ile yabancı kanalların uydu yayınlarına yönelik yönetmeliğin ilgili kuralları ile haberlerin doğru ve adil olması şartını ihlal etmenin yanı sıra, Çin’in ulusal çıkarlarını ve birliğini baltaladığı gösterildi. Kanalın yayın başvurusunun bir yıl süreliğine kabul edilmeyeceği de bildirildi.

Bu karar, Çin’in ulusal egemenliğini ve çıkarlarını korumak için attığı meşru bir adım olduğu gibi, gerçek ve tarafsız haber yapma ilkesini de koruyan meşru ve yasal bir girişim. BBC’nin Çin’deki yayınlarının durdurulması, kurumun yanlış eylemlerinden kaynaklanıyor.

Yıllardır Çin’de bulunan tanınmış bir medya kuruluşu olarak BBC’nin Çin’in radyo ve televizyon idaresine dair yönetmeliği net olarak kavramış olması gerekir. Ancak habercilikte tarafsız ve dengeli olduğunu iddia eden bu deneyimli medya kuruluşunun yayınları aslında tamamen hukuka aykırı.

BBC, geçen altı ayda, söylentiler yayarak Çin’e akıl dışı iftiralar attı. Habercilikte çifte standart uygulayan BBC, gazeteciliğin temel profesyonellik kurallarını ve en alt ahlaki çizgileri tamamen ihlal ederek, Çin karşıtı güçlerin ideolojik bir aracı olduğunu apaçık ortaya koydu.

Aslında, BBC’nin dış habercilikte gerçeklere dayanmayarak önyargılı davrandığı uzun zamandır bilinen bir gerçek.

99 yıllık geçmişe sahip bir Batılı medya kuruluşu olan BBC, şimdi de Çin’de yayın yapma yasağına uğradı. BBC’nin bunun üzerine düşünmesi gerekmez mi?

Çin, çeşitli ülkelerden basın mensuplarına yasalara uygun şekilde haber yapmaları için her türlü destek ve kolaylığı sağlıyor; ancak Çin, kendisine yönelik kötü niyetli iftiralar atan ve saldırgan tutum benimseyen medya kuruluşlarını asla hoş karşılamıyor.

BBC, kendi yaptığı hatalardan ders çıkararak Çin ile ilgili sahte haberleri nedeniyle özür dilemeli. Çin karşıtı güçlerin ideolojik aracı olmaya devam ederse, BBC’nin geleceğinin son derece sönük ve üzücü olacağına şüphe yok…