Xinhua

Merkezi İsviçre’de bulunan Daha İyi Pamuk Girişimi’nin (BCI) sözde Xinjiang pamuk boykotunu başlatmasından kısa bir süre sonra, grubun Shanghai temsilciliği geçen hafta sonu Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde “zorla çalıştırma” ile ilgili tek bir vaka bulmadığını doğruladı. BCI, “kâr amacı gütmeyen” ve “en büyük pamuk sürdürülebilirlik programı” olduğunu iddia etse bile, davranışına yakından bakıldığında, profesyonel, bağımsız ve şeffaf olmaktan başka her şey olduğunu göreceksiniz.

Birincisi BCI, Batı’nın Çin’e karşı karalama kampanyasının bir parçası olduğunu kanıtladı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avustralya’daki bazı kurumlar geçen yıl Xinjiang hakkında yanlış raporlar uydurduklarında, BCI, herhangi bir saha araştırması yapmadan, Xinjiang’daki faaliyetlerini derhal askıya aldı ve Xinjiang’da zorla çalıştırmanın sözde artan riskleri hakkındaki endişelerini haksız bir şekilde dile getirdi.

Aslında bu temelsiz suçlama, Xinjiang’daki pamuk üretiminin hâlihazırda büyük ölçüde makine işçiliğine ulaştığı gerçeğini kasıtlı olarak görmezden geliyor. Çin’deki ekibi, Xinjiang’da zorla çalıştırmaya ilişkin herhangi bir bulgu olmadığını söyledikten sonra ve yine kendi ekibinin ilk elden bölgede inceleme yapmasına rağmen, BCI genel merkezinin daha önceki yanlışlarını düzelterek derhal yanıt vermesi beklenirdi. Bunun yerine, BCI genel merkezi sessiz ve kayıtsız kalmayı seçti.

BCI GENEL MERKEZİ SESSİZ

İkincisi, BCI kendisini kâr amacı gütmeyen, bağımsız bir kuruluş olarak ilan etse de, ana finansman ortaklarından biri, çalışmalarının “ABD ulusal güvenliğini ve ekonomik refahı ilerlettiğini” açıkça kabul eden ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’dır (USAID). USAID on yıllardır diğer ülkelerin içişlerine defalarca karışmakla suçlanıyor. Yurt dışında Amerikan hegemonyasını sürdürmenin bir aracı olarak doğası apaçık ortadadır. Böyle bir finansal destekçiyle, BCI’ın bağımsızlığını sorgulamamak zor.

Dahası, BCI Konseyi’nin şu anki başkanı olan Marc Lewkowitz, Amerikan Pima pamuk yetiştiricileri için tanıtım ve pazarlama organizasyonu olan Supima’nın da başkanı ve CEO’sudur. Pima ve Xinjiang pamuğu rakip olduğu için, hiç kimse herhangi bir çıkar çatışması endişesini dile getirmeden duramaz.

Son olarak, BCI’nin şeffaflıkla ilgili ciddi sorunları var. Xinhua muhabirlerinin kısa süre önce BCI’ın Cenevre’deki genel merkezinde yapmak istedikleri röportaj reddedildi. Muhabirleri şaşırtacak şekilde, genel merkez binasının birinci katında sadece birkaç kiralık ofis ve birkaç araştırmacısı var.

BCI geçen yıl, Batı’daki Çin karşıtı örgütlerin ellerine yüzlerine bulaştırdıkları raporları dışında herhangi bir güvenilir kanıt sunmadan, Xinjiang’daki pamuk üretimiyle ilgili defalarca yanlış beyanlarda bulundu. Görünüşe göre BCI’nın bu konuda kendine ait bir fikri bulunmuyor.

BCI, insana yakışır iş gücü ve yüksek çevre standartları vaazları verebilir, ancak kendi operasyonları düzgün ve düşük standartlarda değildir. BCI dünyaya adi yalanlar satarak kendi güvenilirliğini risk ediyor.