Xinhua

Binlerce yıldır Çinliler, “bir söz, bin ons altın değerindedir” sözüne inanmışlardır.  Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları geçen hafta pazar günü sona ererken, Çin’in dünyaya modern, güvenli ve görkemli bir Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapma sözünü yerine getirdiğini söylemek yanlış olmaz.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, Ulusal Stadyumdaki kapanış töreninde yaptığı konuşmada Beijing Kış Olimpiyatlarını “gerçekten olağanüstü” olarak nitelendirdi. IOC başkanı, “Olimpiyat ruhu ancak bu kadar parlayabilirdi, çünkü Çin halkı sahneyi çok mükemmel ve güvenli bir şekilde kurdu.” dedi.

Olimpiyat Oyunları, büyük ve zor yapboz bulmacalar gibi gezegendeki belki de en karmaşık olaylardıri Karmaşıklık ve zorluklar, dünya çapında şiddetli olan Covid-19 pandemisi tarafından iki kattan fazla arttı. Hem yaz hem de kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan ilk şehir olan Beijing, bir model sağladı ve Çin’in dayanışması ile başarılarını gösterdi. Küresel pandeminin ortasında ilk Kış Oyunlarına ev sahipliği yapan Çin, Oyunların iyi ilerlemesini sağlamak için bir dizi katı ve etkili Covid-19 karşı önlemi benimsedi. 17 gün süren spor etkinliği, ülkenin Bahar Şenliği’ni kutladığı şubat ayında dünyanın dört bir yanından 10 binden fazla sporcu, gazeteci ve yetkiliyi Beijing’de ağırladı.

“OLİMPİYAT RUHU”NA TANIK OLMAK

Olimpiyat katılımcıları için güvenli bir ortam sağlamak, Bahar Şenliği tatilinde aileleriyle yeniden bir araya gelmekten vazgeçen on binlerce organizasyon görevlisi, gönüllü, Covid-19 önleme personeli ve diğer çalışanın ortak çalışmasıydı. Özverilerinde aynı zamanda Olimpiyat ruhunu da somutlaştırdılar. Ülke, herkesi güvende tutmak için hiçbir çabadan kaçınmadı, sadece sporculardan değil, aynı zamanda çok çeşitli katılımcılardan da övgü topladı.

Beijing 2022 ayrıca birçok rekor kırdı; şimdiye kadarki en çok izlenen ve cinsiyet açısından en dengeli Kış Oyunlarıydı. Çin’de buz ve kar sporlarının popülaritesi artıyor. Yüksek teknolojili mekânlar ve destekleyici altyapı, Kış Olimpiyatları sonrası dönemde buz ve kar sporlarının hayranlarına fayda sağlamaya devam edecek. Bach, Çin’in dünya buz ve kar sporlarının düzenini değiştirecek ve hem Çin’e hem de dünyaya fayda sağlayacak olan 300 milyon insanı programdan önce kış sporlarına dahil etme hedefini gerçekleştirdiğini söyledi. Beijing 2008 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yaptığında, insanların kalbinde Oyunlar için bir tutku da aydınlandı. On dört yıl sonra, Olimpiyat meşalesi Çin’i bir kez daha aydınlatarak dünyaya daha kendinden emin, müreffeh ve açık bir ülke gösterdi.

“ORTAK GELECEĞE SAHİP BİR TOPLULUK İNŞA ETME” TAAHHÜDÜ

Çin’in Oyunlara başarılı bir şekilde ev sahipliği yapması, Olimpiyat sloganı olan “Daha Hızlı, Daha Yüksek, Daha Güçlü ve Hep Birlikte” uygulamasının en iyi örneğiydi. Etkinliğin Çin’e ile dünyaya zengin bir miras bırakacağı ve insanlığın ortak bir gelecek için çabalaması ve dayanışma, iş birliği ve bilgelik yoluyla ortak zorluklarla yüzleşmesi için ilham kaynağı olacağı kesin. “Sporculardan övgü”, “ilham verici bir miras”, “küresel anlayış ve uyumun teşviki.” Küresel medyadan bu tür sözler, Beijing Kış Olimpiyatlarının küresel önemini, kapsamlı ve geniş şekilde gösterdi.

Çin’in verdiği sözü zorluklardan korkmadan yerine getirmesi, sorumluluk duygusunu ve yeteneklerini gösterdi. Çin, insanlık için ortak geleceğe sahip bir topluluk inşa etme taahhüdünü yerine getirmeye devam edecektir.