Dünyanın ilk çifte olimpiyat şehri olan Beijing, sade, güvenli ve başarılı bir kış olimpiyatları sundu. Bu kış olimpiyatlarında farklı ülkelerden gelen sporcular, yeni iki dünya rekorunu ve 17 kış olimpiyatları rekorunu kırdı.

Çin, kış olimpiyatlarında kar sporlarında büyük atılım gerçekleştirdi. Kadınlar serbest stil kayak dalında 19 yaşındaki Çinli sporcu Gu Ailing, Çin için ilk olimpiyat altın madalyasını kazandı.

Diğer yandan, Çinli sporcu Su Yiming 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nda erkekler kar kayağı big air finalinde altın madalyayı elde etti. Su Yiming, ayrıca Beijing Kış Olimpiyatları’nda Erkekler Snowboard Yamaç Stili Finali müsabakasında gümüş madalya kazandı. 17 yaşındaki Su, kış olimpiyatları tarihinde erkekler snowboard yamaç stili dalında madalya kazanan ilk Asyalı atlet oldu.

2022 Beijing Kış Olimpiyatları kapsamında sürat pateni kadınlar 1500 metrede olimpiyat rekoru kırarak, birinci sırayı alan Hollandalı Ireen Wüst, bireysel kategorilerde 5 farklı olimpiyatta altın madalya kazanan ilk sporcu oldu. Wüst, toplam 6 altın ve 3 gümüş madalya ile kış olimpiyat oyunlarında sürat pateni dalında en çok madalyayı toplayarak tarih yazdı. Wüst, “Umarım daha fazla insan yaşın bir sorun olmadığına inanır, şampiyonluğu kazanma hırsına sahip olduğun sürece bunu yapabilirsin!” diye konuştu.

Jenise Spiteri, Kış Olimpiyatları’na katılan ilk Maltalı snowboard atleti oldu.

Suudi Arabistan’ı temsil eden Faik Abdi, Körfez ülkelerinin tarihinde kış olimpiyatlarına katılan ilk sporcu oldu.

Farklı ülkelerden gelen sporcular, üstün çabalarıyla bir kez daha olimpiyat ruhunu ifade ettiler.