Xinhua

Devam eden Beijing Kış Olimpiyatları sporcuların parladığı ve insanlık için ortak geleceğe sahip bir toplum peşinde koşmayı desteklemek için fırsatların yaratıldığı bir arena haline geldi.

Çin Covid-19 salgının etkisini aşma ve uluslararası topluma verdiği sözleri tutma konusunda uzun bir mesafe katederek, bu büyük organizasyonu planlandığı zamanda yapmayı bayardı ve 2008 Yaz Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapan Beijing’in “İki Olimpiyatlı şehir” olmasını sağladı. Burada tekrar yanan olimpiyat ateşi Çin’in adanmış ve kararlı çabasını aydınlatıyor. Kış Olimpiyatlarını “yeşil, kapsayıcı, açık ve temiz” bir yaklaşımla yapmaya adanan organizatörler basit, güvenli ve mükemmel bir organizasyonun her ayrıntısını dikkatle planladı.

İKİ OLİMPİYATLI ŞEHİR: BEIJING

Laos Devlet Başkanı Thongloun Sisoulith Çin’in kapsamlı ulusal gücünün tüm avantajlarını kullandığına, salgının zorluklarını yendiğini ve bütün hazırlık işlerini zamanında başarıyla tamamladığına inanıyor. Nepal Devlet Başkanı Bidya Devi Bhandari Covid-19 salgınının benzeri görülmemiş zorlukları karşısında Çin hükümetinin Beijing Koş Olimpiyatlarına ev sahipliği yapma konusunda sağlam kararlılık ve güvenini tümüyle ortaya koyduğunu söyledi.  Oyunların verdiği başka bir mesaj ise, birlikte ortak bir gelecek peşinde koşmak oldu. Olimpiyatlar sporculuğun yanı sıra, birlikle de ilgilidir -bugünün dünyasında buna özellikle ihtiyacımız var.

Çin güçlükler karşısında Olimpiyatları düzenlerken, yeni “Daha Hızlı, Daha Yükseğe, Daha Güçlü ve Hep Birlikte” olimpiyat sloganını da hayata geçirdi. Geçen cuma günü yapılan açılış töreninde merkezinde Olimpiyat ateşinin olduğu dev bir kar tanesi, dostluk. Dayanışma ve dürüst oyun ruhu ile karşılıklı anlayışı gerektiren ortak bir gelecek idealini, Olimpiyat ruhunu açıkça ortaya koydu. Ukrayna Ulusal Olimpiyat Komitesi Başkanı Sergey Bubka kısa süre önce Xinhua haber ajansına, “Siyasi çıkarlar, dinler ve sınırlar ne olursa olsun, biz insanız. Ve Olimpiyatlar, Olimpiyat idealleri yoluyla herkesi bir araya getiririz.” dedi. Ek olarak, Beijing 2022 Covid-19 salgının ortaya çıkmasından bu yana zamanında başlayan ilk uluslararası spor organizasyonu idi ve böylece dünyanın virüse galip gelme güvenini güçlendirdi.

KIŞ OLİMPİYATLARI “YEŞİL, KAPSAYICI, AÇIK VE TEMİZ”

2022 Kış ve Paralimpik Olimpiyatları Beijing Düzenleme Komitesi güvenli bir olimpiyat için gerekli bir dizi önleme ve kontrol önlemini uygulamaya koydu. Ve sporcular bütün yarışmalar kitlesel bulaşma riskini azaltmak için dış dünyaya kapatılmış alanlarda yapılacakken, tümüyle aşılarını yapmaya çağrıldı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi başkanı Xinhua’ya “kapatılmış alanın işe yaradığını göreceğiz. Çin halkı güvende ve Olimpiyata katılanlar güvende.” dedi. Bach açılış töreninde “Ne yazık ki, küresel salgın hepimiz için bir gerçek. Bu nedenle, Beijing 2022 Düzenleme Komitesi kamu yetkilileri ve bütün Çin halkına minnettarlığımız çok büyük. Olimpiyat Oyunlarını gerçekleştirdiğiniz için ve herkes için güvenli bir biçimde gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Washington eyaletinin Tacoma kenti Belediye Başkanı Victoria Woodards kısa süre önce Çin Cumhrubaşkanı Xi Jinping’e gönderdiği mektupta 2022 Kış Olimpiyatları Covid-19 salgını şartlarında gerçekleşiyorken bütün dünyanın Çin gibi, güvenli, sağlıklı ve başarılı bir Kış Olimpiyatları düzenleme konusunda büyük güce sahip bir ev sahibine sahip olduğu için şanslı olduğunu söyledi.  Bahar umut tohumları ekmek için altın bir fırsat. Çin Ay Takvimi’nin ilk mevsimi olan “Baharın Başlangıcında” başlayan ve farklı etnik kökenlerden ve kültürlerden 2 bin 900 kadar sporcuyu toplayan Olimpiyatlar kesinlikle dünyanın “Ortak Bir Gelecek İçin Hep Birlikte” ilerlemesi için yeni bir ümit verebilir.