Global Times / Lu Xue

“Ama ne pahasına” sözü Batı medyasının Çin’in salgınla mücadele politikasından bahsederken kullanmak zorunda olduğu bir söylem haline gelmiş görünüyor. Washington Post’ta bir süre önce yayınlanan bir makale, Çin’in kapalı alan sisteminin Beijing Kış Olimpiyatlarından virüsün ortadan kaldırılmasına yardım ettiği isteksizce kabul ederken, hemen ardından hızla Beijing’i olimpiyatların “neşesini” öldürmekle suçladı. Washington Post’ta yayınlanan “Kapalı alan Olimpiyatlarda kovidi ve neşeyi ortadan kaldırdı” başlıklı makalede, “Olimpiyatlarda Covid’i ortadan kaldırmak sporcuların üzerine psikolojik bir baskı yükledi. Bu politika, çoğu öğrenci olan daima neşeli Çinli gönüllü gruplarını ailelerinden uzakta zahmetli haftalar geçirmeye zorladı. Mali bütçenin şişmesine neden oldu. Her tarafa sinen bıktırıcı bir neşesizlik yaydı.” denildi.

Olimpiyat Oyunları’nı başarılı biçimde yapmak için güvenlik hayati bir unsurdur. Uluslararası sporcuların ve bütün katılımcıların sağlığını korumanın yanı sıra ev sahibi kentte yaşayanların gündelik yaşamlarına devam etmesini sağlamak Çin’in sorumluluğudur. Olimpiyatlar için “kapalı alan” yönetim sistemi uygulamak gibi Çin’in virüse karşı katı önlemleri kesinlikle insanların hayatını ve kamu sağlığını koruma ve Kış Olimpiyatlarının pürüzsüz gerçekleştirilmesi amacına dayanmaktadır.

KARALAMALAR GERÇEKLERİN KARŞISINDA YIKILIRLAR

Aslında bütün dünyadan sporcular kendi sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlarla Olimpiyat Köyü’nde nasıl iyi zaman geçirdiklerini gösterdiler. Bunlar arasında sanal gerçeklik oyunları oynamak, köyün geleneksel Çin tıp deneyim salonunda Tai Chi öğrenmek, saçlarını yaptırmak, manikür ve pedikür yaptırmak, ağır kar yağışından sonra gönüllülerle kar topu oynamak ve özel mezelerle ve fener uçurmak, fener yapmak ve performans gibi kutlama etkinlikleri ile geleneksel Çin festivallerini kutlamak da var.

Yurt dışından gelen birçok sporcu, kapalı alanda kendilerini çok güvendi hissettiklerini söyleyerek Beijing’de geçirdikleri zamanı övdüler. Amerikalı bir körling sporcusu olan Vicky Persinger “Covid’le ilgili her şey konusunda kendimizi süper güvende hissettik ve bu Olimpiyatlar yapıldığı için çok minnettarım.” dedi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, geçen hafta cuma günü Beijing 2022, aşırı tatmin ve sporcuların benzeri görülmemiş bir olimpiyat ruhu ile o güne kadar başarılı olduğunu söyledi. Beijing 2022’deki Covid-19 önlemleri konusunda ise “Yüzde 0,01’lik bir enfeksiyon oranı ile, eğer gezegendeki en güvenli yer değilse bile, gezegendeki en güvenli yerlerden birisi ve bu büyük bir başarı.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Covid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 934 bini geçmişken, Washington’ın neden Amerikan halkını korumakta başarısız olduğu sorusuna odaklanmak yerine bazı ABD medyası Çin’e döndü ve Çin’in milyonlarca değilse bile binlerce hayatı “ne pahasına” kurtardığını sordu. Bu söylemin saçmalığı şaşırtıcılığın da ötesindedir. Bu bir kez daha Çin’in bu gürültülere kulak asmaması ve doğruyu yapmaya odaklanması gerektiğini gösteriyor. Söylentiler ve karalamalar sonunda gerçeklerin karşısında yıkılırlar.