Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında farklı düzeylerdeki iletişim kanallarını açık tutmanın karşılıklı anlayışın ve ikili ilişkilerin gelişmesini kolaylaştıracağı belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, ABD Başkanı Joe Biden’in geçen hafta ABD-Çin ilişkilerine dair yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Joe Biden’in daha önce farklı vesilelerle temaslarda bulunduğunu hatırlatan Wang, iki ülke arasında farklı düzeylerdeki iletişimin devam etmesinin, karşılıklı anlayışın ve ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağını dile getirdi.

Beijing’in Çin-ABD ilişkilerinin çatışmama, zıtlaşmama, karşılıklı saygı ve kazan-kazan iş birliğine dayanması gerektiğini savunduğunun altını çizen Sözcü, Çin’in aynı zamanda, ulusal egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma konusundaki çıkarlarını kararlılıkla korumayı sürdüreceğini vurguladı.

Çinli Sözcü, “İki taraf, iş birliğine odaklanmak, farklılıkları yönetmek, ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini ilerletmek ve iki halka ve tüm ülkelerin halklarına daha fazla fayda getirmek için birlikte çalışmalı.” dedi.