Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na katılan sporculardan 32’sinin karantina altında bulunduğu ve 50 sporcunun karantinadan çıktığı bildirildi.

Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi tarafından dün düzenlenen olağan basın toplantısında Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Salgınla Mücadele Ofisi Başkan Yardımcısı Huang Chun ve Sağlık Uzman Ekibi Başuzmanı Brian McCloskey salgınla ilgili son bilgileri açıkladı.

SALGIN, KONTROL ALTINDA

Huang Chun, 23 Ocak ile 7 Şubat arasında 393 pozitif vakanın tespit edildiğini ve bu arada sporcu ve spor kafilelerinden yetkililer arasındaki vaka sayısının toplam vaka sayılarının yüzde 40.63’ünü oluşturduğunu belirtti.

Huang, şu ana kadar Covid-19 pozitif çıkanların hemen hemen hepsinin Çin’deki kapalı döngü sistemine girmeden önce enfekte olduğunu hatırlattı. Huang’ın açıklamasına göre vakaların yüzde 68’i karantinadan çıktı veya taburcu oldu. Bunun müjdeli bir haber olduğuna değinen Huang, şu an toplu halde salgının ortaya çıkmadığını ve salgın riskinin kontrol altına alındığını söyledi.

KAPALI DÖNGÜ SİSTEMİ ALTINDA POZİTİF VAKALARIN SAYISI DAHA DA AZALACAK

Huang, şu an kapalı döngü sisteminin etkili bir şekilde yürütüldüğünü ve güvenli bir ortama sahip olduklarını anlattı. Huang, bu sistemin sürdürülmesiyle vaka sayısında daha fazla düşüş görüleceğini belirtti.

Basın toplantısında konuşan Brian McCloskey, Çin’in dışındaki enfeksiyon riskinin Çin’in içindekine göre daha yüksek olduğunu hatırlatarak, dolayısıyla kapalı döngü sisteminin bu riski asgari seviyeye düşürdüğünü dile getirdi. McCloskey, sporcuların Çin’e girdikten sonra yapılan testlerle tekrar pozitif çıkabilecekleri için gelecek birkaç güç içerisinde yeni vakaların yine ortaya çıkabileceğini ancak sayısının fazla olmayacağını belirtti. “Dünyadaki en güvenli yerdeyiz.” diye ifade eden McCloskey, kapalı döngü sistemi içindeki enfeksiyon olasılığının dünyanın herhangi bir yerinkine göre çok daha düşük olduğuna dikkat çekti.

YARIŞLARIN GÜVENLİĞİNİN GARANTİSİ İÇİN ÜÇ AŞAMALI TEST PROSEDÜRÜ UYGULANIYOR

McCloskey sözlerine şöyle devam etti: “Yarışların güvenliği için sporcuların hareket etmeden önce, havalimanına vardıklarında ve kapalı döngü sistemine girdiklerinde üç aşamada PCR testleri yaptırılıyor. Farklı aşamalarda testlerle vakaların sayısının da aşamalı bir şekilde azalacağını tahmin ediyoruz. Kafile üyelerinin varmalarından sonraki 3-5 gün içerisinde vaka sayısı daha da azalacak. Kapalı sistemle çok güvenli bir ortamımız var.”

McCloskey, sporculardan 32’sinin karantina altında bulunduğunu ve 50 sporcunun karantinadan çıktığını bildirdi.

DÜŞÜK RİSK ORANI KORUNURKEN YARIŞA SEYİRCİLER DE KATILIYOR

Huang Chun, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları’na kıyasla seyircileri olduğuna dikkat çekti. Seyirci oranının yüzde yüze ulaşamamasına rağmen yarışlara çok sayıda seyircinin yüz yüze katıldığını hatırlatan Huang, seyircilerin yarışmadan önce sağlık denetimi altına alınırken PCR testi yaptırılması gerektiğini söyledi. Yarış alanına giren seyirciler için özel giriş ve çıkışların yanı sıra özel koridor hazırlandığına işaret eden Huang, seyircilerin yarış alanından çıktıktan sonra bir haftalık sağlık denetimi ve iki kere PCR testi yaptırılacağını açıkladı.

KARANTİNA TESİSLERİNİN KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLİYOR

Huang’ın açıklamasına göre Beijing ve Yanqing yarış alanlarında 4 karantina tesisi, bir salgın hastanesi ve Zhangjiakou yarış alanında ise 2 karantina tesisi ve bir salgın hastanesi bulunuyor.

Karantina altına alınan sporcular yarış alanına gidip alıştırma yapamıyor ve ilgili personeller de kendi çalışma yerlerine de dönemiyor. Bu konuda şikayetlerin bulunduğunu belirten Huang, “Karantina altına alınanların taleplerini karşılamak için Uluslararası Olimpiyat Komitesi yetkilileriyle görüşerek karantina tesisleri ve ilgili sağlık kuruluşlarının ortamlarını iyileştirmeye çalışıyoruz. Bu konuda ne zaman talep varsa hemen ilgileniyoruz.”