Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın küresel bir spor şenliği olduğunu, 170 yabancı temsilcinin şenliğin açılış törenine katılmasının uluslararası toplumun Çin’e, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na ve olimpiyat davasına yönelik desteğini yansıttığını söyledi.

Ma Zhaoxu, 170 yabancı temsilci arasında 31 devlet başkanı, başbakanı, kraliyet aile üyesi ve uluslararası örgüt yetkilisi yer aldığını belirtti.

Ma Zhaoxu, “Uluslararası toplumun yoğun katılımı, dünyada ne gibi değişiklikler olursa olsun dünya ülkelerinin olimpiyat idealini hayata geçirme kararlılığının, barış, dostluk, iş birliği ve ilerleme arayışının değişmediğini gösterdi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in dediği gibi, olimpiyat oyunlarının teşvik ettiği daha güçlü bir birlik çağın ihtiyacıdır. Tüm insanlar hep birlikte geleceğe doğru ilerlemelidir.” ifadelerini kullandı.

Ma Zhaoxu, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in açılış törenine katılan yabancı temsilcilerin onuruna verdiği yemek vesilesiyle olimpiyat ailesinin buluştuğunu dile getirdi.

Ma Zhaoxu, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın salgından ciddi şekilde etkilenen dünya ülkelerine ümit ve güven getirdiğini ve olimpiyat oyunlarının tarihindeki ve insanlığın birlik içinde salgınla mücadele dönemindeki önemli bir kilometre taşı olarak tarihte unutulmayacağını kaydetti.