Global Times

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi salı günü, dünya liderlerinin olimpiyatlardan uzak durması gerektiğini söyleyerek, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nın “diplomatik olarak boykot edilmesi” için bir çağrı yaptı. Pelosi, Çin’deki Olimpiyatların koltuklarında oturacak olan devlet başkanlarının “Dünyanın herhangi bir yerindeki insan hakları konusunda tekrar konuşmak için hangi ahlaki yetkiye sahip olacaklar?” dedi.

Pelosi’nin yaygarası gerçekte ABD aşırı siyasi elitinin güçsüzlük duygusunu ortaya koyuyor. En radikal Batılı politikacılar 2022 Kış Olimpiyatlarının tamamen boykot edilmesini ya da olimpiyatların yapılacağı kentin değiştirilmesini istiyorlar. Ama Olimpiyat Komitesi ve bütün ülkelerin atletleri bu fikre şiddetle karşı çıkıyor. Pelosi gibi insanlar Beijing Kış Olimpiyatları’nın bu şekilde sabote edilmesinin gerçekçi olmadığını biliyorlar. Bu kişiler başarısızlığı kabul etmek ve ikinci bir yol aramak zorunda kaldılar. Şimdi bir “diplomatik boykotu” savunuyorlar. Bu sadece Beijing için zorluk yaratmaya devam etmenin bir yolu değil, aynı zamanda kendilerini bir çıkış sağlamanın da bir yolu.

Ancak, başarısız olmaya devam edecekler. Eğer ABD gerçekten bir diplomatik boykot başlatmak istiyorsa, çok fazla ülke onu takip etmeyecektir. Sonunda, kendilerini özeli bir siyasetle eğlendiren aynı küçük Batılı ülkeler çevresi ile sınırlı kalacaktır. Bu birçok kez Batı’nın Çin’in Xinjiang bölgesindeki insan haklarına saldırmasında yaşandı. Tekrar tekrar öne sürdükleri bu yaygarada yeni bir şey yok, bunun çok az etkisi oldu ve çok az izleyicisi kaldı. Çin, ABD’nin birkaç müttefikini buna katmasından korkmuyor.

ABD’NİN ULUSLARARASI TOPLUMUN TUTUMUNU BELİRLEDİĞİ DÖNEM GERİDE KALDI

Olimpiyat Oyunları Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından düzenleniyor ve olimpiyatlar sadece ev sahibi kentlerde yapılıyor. Sporu siyasete dönüştürmeye karşı güçlü bir uluslararası kamuoyu var ve bu Beijing Kış Olimpiyatları konusunda insanları aldatmak isteyen bazı ABD ile Batılı politikacılar üzerinde büyük baskı oluşturuyor. Şimdi politikacıların Olimpiyatları işleri karıştırmak için gereksiz yere kullandıkları 1980’lerde değiliz. Tarihi tersine çevirmek isteyen insanların karşı karşıya kaldıkları baskı başkaları için bilerek yarattıkları baskıdan iç de az değil.

Çok az insan Çin-ABD ilişkilerinde kısa zamanda bir değişiklik bekliyor. Beijing Olimpiyatları’nın bu gerginliklerin kanıtlanacağı bir yer haline gelmesi sürpriz olmayacak. Başka bir deyişle, eğer ABD ve bazı müttefiklerinin liderleri Beijing’e gelmezlerse, bu yeni bir bilgi olmayacak. Elbette, onların gelmesi uluslararası spor olayları düzeyinde iyi bir şeydir, kendi atletleri için bir cesaretlendirme ile rahatlama ve genel çıkarlar bakımından olumlu bir hareket olacaktır. Ancak yoklukları Çin üzerinde herhangi bir baskı yaratmayacaktır.

Pelosi, ABD liderlerinin Beijing olimpiyatlarına katılıp katılmamasının olimpiyatların başarısı üzerinde genel bir etkisi olacağına inanıyor. Bu narsistik bir düşüncedir. ABD’nin hareketlerinin uluslararası toplumun tutumunu belirlediği dönem çoktan geride kaldı. Kış Olimpiyatlarına katılmak için Beijing’e gelmek insan hakları konusunda konuşma hakkını kaybetmekle bir mi? Bu gülünç. Bize göre, ABD insan hakları konusunda konuşma yeterliliğini kaybetti.

ABD, İNSAN HAKLARI KONUSUNDA KONUŞMAK İÇİN “YETKİSİ” OLDUĞUNA İNANIYOR MU?

ABD’de ırk sorunları karışık. Birçok masum Amerikalı her yıl kitlesel silahlı saldırılarda ölüyor ve Covid-19 salgını ABD’de yaklaşık 600 bin can aldı. ABD, Gazze’deki saldırılarını durdurması için İsrail’e baskı yapmayı reddetti ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) bununla ilgili kararlar almasını engelledi. ABD, insan hakları konusunda konuşmak için “ahlaki bir yetkisi” olduğuna inanıyor mu?

ABD “insan hakları” terimini ciddi biçimde bozdu. Bu kavramı insanlık ile ilgili olmayan ve tamamen jeopolitiğe hizmet eden bir ikiyüzlü jeste dönüştürdü. Xinjiang, ABD’nin kazanamayacağı bir insan hakları mücadelesidir.  Xinjiang’daki terörle mücadele ve radikallikten çıkarma süreci sorunsuz ilerliyor. Oradaki gerçekler giderek artan bir biçimde dünyanın ABD’nin büyük bir yalan söylediğini anlamasına neden oluyor ve ABD bu ahlaki oyunda yıkıcı bir yenilgi alacak.

Beijing Kış Olimpiyatları, ABD’nin kullanacağı bir kart olmayacak. Gerçekleştiği zaman başarılı olacak. ABD ister desteklesin ister desteklemesin bu Kış Olimpiyatları’nın genel görünümünü belirleyemez. Eğer ABD zirvede olduğu döneme göre, egemenliğinin ne kadar azaldığını görmek istiyorsa, öyle olsun.