People’s Daily

24. Kış Olimpiyatlarının açılış töreni 4 Şubat’ta Beijing’deki Ulusal Stadyum’da yapıldı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping törene katıldı ve olimpiyatların başladığını ilan etti. Çin tarafından yüzyıldır görülmeyen değişiklikler ve yüzyılda bir görülen salgının köklü etkileri altında planlandığı gibi düzenlenen 2022 Kış Olimpiyatları olağanüstü bir öneme sahip. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach’ın açılış töreninden bir gün önce söylediği gibi “tekrar tarih yazacağız- Çinli ortaklarımız ve dostlarımızla birlikte.”

Çin’in Olimpiyat rüyasının peşinden koşması her zaman her zaman ülkenin refahının, ulusun yenilenmesinin ve halkının mutluluğunun peşinden koşmasıyla birlikte geldi. Yüzyıldan uzun bir süre önce Çin halen Olimpiyatlara ne zaman bir sporcu göndereceğini, Olimpiyat Oyunlarına ne zaman bir heyet gönderebileceğini ve Olimpiyat Oyunlarına ne zaman ev sahipliği yapacağını düşünen bir ülkeydi. Bugün Çin’in başkenti Beijing sadece 2008 Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmadı, hem yaz hem de kış Olimpiyat Oyunlarını düzenleyen ilk kent oldu.

OLİMPİYAT OYUNLARI DAİMİ BARIŞ VE DOSTLUK İSTEĞİNİ SEMBOLİZE EDİYOR

Beijing 2022 Kış Oyunlarını ev sahipliği yapma hakkını 31 Temmuz 2015’te yapılan OIC 128. toplantısında kazandı. Toplantıda Xi Çin halkının bu fırsata sahip olmak istediğini ve Beijing’de fantastik, olağanüstü ve mükemmel bir Kış Olimpiyatı düzenlemeyi vadettiğini söyledi. 6 yıldan uzun bir süre sonra Çin halkı bir kez daha rüyaları için nasıl savaşacağını gösterdi. Olimpiyat ateşi bir kez daha Beijing’de yakılarak, aydınlık, birlik, dostluk, barış ve adalet mesajı gönderirken, Çin yeni bir barış ve kalkınma sayfası yazmak için ilgili bütün taraflarla el ele verecektir. Beijing Kış Olimpiyatları kalıcı barış vadeden büyük bir olaydır. Olimpiyat Oyunları ilk yapıldıklarından bu yana daimi barış ve dostluk isteğini sembolize etti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun (BMGK) Çin tarafından hazırlanan ve 173 üye ülke tarafından birlikte desteklenen Beijing Kış Olimpiyatları Barış Kararı’nı onaylamasından BM Posta İdaresi’nin “Barış için Spor” pulunu basmasına (ilk kez kış olimpiyatları için pul çıkarıldı) ve Beijing Kış Olimpiyatları sırasında barışı destekleyenlere kadar, dünyada kalıcı barışın desteklenmesi her zaman Beijing kış Olimpiyatlarının bir temasıydı. Dünya kendisini yeni bir karışıklık ve dönüşüm dönemi içinde bulduğunda Beijing Kış Olimpiyatları, sporun ortak dilini kullanarak anlaşmazlıkların çözüleceğine, Covid-19’un yenileceğini ve ekonomik toparlanmanın başarılacağına duyulan güveni güçlendirecek.

Olimpiyatlar ayrıca insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir topluluk kurmak için mükemmel bir sahne sağlayacak. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de benzer görüşlere sahip. Guterres daha önce Beijing Kış Olimpiyatlarının dünyada barış için bir araç olmak zorunda olduğunu söyledi. Beijing Kış Olimpiyat Oyunları gelişme ve refaha kavuşma peşindeki büyük bir Çin her zaman Olimpiyatların reforme edilmesine çok benzeyen bir şekilde, yeşil, kapsayıcı, açık ve temiz bir Kış Olimpiyatları düzenleme görüşünü destekledi. Beijing Kış Olimpiyatları tarihte bütün mekânlarında yeşil elektrik kullanılan, neredeyse hiç karbondioksit üretmeyen karbondioksit buz yapma teknolojisini büyük ölçüde uygulayan ve IOC’nin ekonomi, çevre ve toplumda sürdürülebilir politikalarını kapsamlı biçimde uygulayan ilk olimpiyattır.

“ORTAK BİR GELECEK İÇİN BİRLİKTE”

Beijing Kış Olimpiyatlarında ortaya konan yaratıcı, koordineli, yeşil, açık ve ortak kalkınma özelliklerine sahip yeni kalkınma felsefesi dünyanın sürdürülebilir kalkınmasına güçlü bir ivme katacaktır. Beijing Kış Olimpiyat Oyunları dayanışma ruhunu ileri taşıyan büyük bir olaydır. Olimpiyat sloganına “Birlikte” kavramının eklenmesinden sonra düzenlenen ilk Kış Olimpiyatları’dır ve bunun yanı sıra Covid-19 salgınının patlak vermesinden sonra zamanında düzenlenen ilk küresel kapsamlı spor organizasyonudur.

Olimpiyatlara 91 ülke ve bölgeden yaklaşık 3 bin atlet katılıyor, açılış törenine ve ilgili etkinliklere bütün dünyadan 32 devlet adamı katıldı. Bunun yanı sıra, birçok ülkeden siyasi liderler ve insanlar Beijing Kış Olimpiyatları’na iyi dilek mesajlarını gönderdi. Bu Guterres’in söylediklerini canlı biçimde açıklıyor; Olimpiyat ruhu insan dayanışmasının feneri olarak parlıyor. Yabancı bir devlet adamı Beijing’deki Ulusal Stadyumda yakılan Olimpiyat ateşinin ulusal sınırları aşan spor ruhunun sembolü olacağını ve bunun insanlığın güçlü irade ile birliğini somutlaştırdığını, barışçı ve zengin bir ülke kurma konusunda güven verdiğini söyledi.

2008’deki “Tek Dünya Tek Rüya”dan 2022’deki “Ortak Bir Gelecek için Birlikte” sloganına kadar, Çin Olimpiyat Hareketi’nde aktif olarak yer aldı ve her zaman Olimpiyat ruhunu destekledi. Çin Olimpiyat idealini somut eylemlerle sürdürmeye kararlı. Beijing Kış Olimpiyatları’nın Olimpiyat hareketine ve insanlık için ortak bir geleceği sahip bir toplum kurulmasına yeni ve büyük katkılar yapacağına inanılıyor.