Beijing 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları için 10 günlük buz sporları test programı bugün başladı. Olimpiyatlara bir yıl kala hazırlıklar devam ederken, söz konusu programla yarışmaların başarıyla gerçekleştirilmesi için sağlam bir zemin hazırlamak amaçlanıyor.

Testler Ulusal Sürat Pateni Salonu, Başkent Spor Salonu, Ulusal Kapalı Stadyum, Ulusal Yüzme Merkezi ve Wukesong Spor Merkezi olmak üzere 5 spor salonunda 1-10 Nisan günlerinde yapılacak. Testlere 700’den fazla sporcu ve yetkili katılıyor.

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi’nin spor salonlarının bakımından sorumlu görevlisi Yao Hui, organzitörlerin spor tesislerinin işlev ve güvenlik açılarından denetimini gerçekleştirmeyi, sorunsuz bir çalışma mekanizması sağlamayı ve operasyonel komuta sistemlerini test etmeyi amaçladıklarını bildirdi.

Yao açıklamasında, “İlgili spor salonlarında buz üretimi, buz kalitesi ve ağ kabloları gibi konularda testler gerçekleştireceğiz. Yarışma koşullarına uygunluk değerlendirmesinde bulunacağız. Bunun yanı sıra, ilk yardım ve anti-doping çalışmaları için de testler yapılacak.” diye konuştu.

Covid-19 salgınının sürmesi nedeniyle, ilgili spor salonlarında sağlık kodu kontrolü ve dezenfeksiyon gibi ciddi önlemler de alınacak.

“Buz İpek Kurdele” olarak adlandırılan Ulusal Sürat Pateni Salonu’ndaki 12000 metrekare yüzölçümlü buz sahası, Asya’nın en büyük buz sahası konumunda. Salon için ilk etap buz üretimi tamamlandı. Salonun çalışmalarından sorumlu görevli Wu Xiaonan, “En hızlı şekilde buz üretmek için 6 kez Kış Olimpiyat Oyunları’na katılan ünlü buz üreticisi Mark’ı davet ettik. Mark, Çinli mevkidaşlarıyla beraber buz üretiminden sorumlu.” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Olimpiyat yarışlarının düzenleneceği tüm spor salonlarındaki testlerde ileri teknoloji öne çıkıyor. Wukesong Spor Merkezi’ndeki Olimpiyat çalışmalarından sorumlu Chen Shuang’ın verdiği bilgiye göre, buz sporları test programı kapsamında akıllı termometre, lojistik robot, bulut yayını, kurşun zamanı ve panoramik görüntüleme dâhil çok sayıda ileri teknolojiye başvuruluyor.

Söz konusu test çalışmalarının, Olimpiyatlara hazırlıkların çok önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Yao Hui, “Testlerle spor tesislerindeki eksikliklerin bulunması rutin bir program. Önemli olan, söz konusu eksikliklerin çözülmesidir. ”